Doba roušková: Počet nemocných s novým koronavirem stoupl na Znojemsku na 14

 

Aktualizováno. Počet nakažených virem COVID-19 na Znojemsku k pátku 27. března stoupl na 14.  Hygienici s ohledem na předpisy o ochraně osobních údajů nemocné již blíže nespecifikují. K uvedenému datu je na jižní Moravě 133 mužů a žen s tímto onemocněním. Starostové obcí a měst kritizují, že hygienici jim nesdělují žádné informace. „V úterý ve večerních hodinách jsem byl ať už telefonicky nebo přes Facebook obce dotazo-ván, co je pravda na tom, že v obci máme pozitivně testovanou osobu na COVID-19. Tato informace mi nebyla známa a neobdržel jsem její oficiální potvrzení dosud z žádných oficiálních zdrojů,“ uvedl starosta Dyjákoviček Petr Sikora. Pozname-nal, že jen vlastní pátrací činností zjistil, že jedna čtyřčlenná rodina v jejich obci je v nařízené karanténě s tím, že jeden její člen tento virus má. „Je děsivé, že tyto informace musím získávat pokoutně, protože mně je nikdo nesdělil, a to ani tehdy, když jsem se na to hygieniků dotazoval,“ zlobí se Sikora.

Hygienici mají obavu z lynče

Krajská hygienická stanice v Brně se podle pokynů Ministerstva zdravotnictví od soboty 21. března rozhodla, že bude zveřejňovat jen počet pozitivních případů za celý okres. Má totiž obavu z možného lynčování lidí, kteří virus mají. Tak, jak se to již v mnoha případech stalo na sociálních sítích. „Jak má ale potom starosta vědět, komu nabídnout a zajistit případnou pomoc. A na stranu druhou, jak informovat občany v obci, kteří mají bezesporu právo na informace,“ zdůraznil starosta Dyjákoviček. Potvrdil, že obec již přijímá a realizuje řadu ……

Ilustrační snímek nahoře: Šití roušek v Žerůtkách. 

Ilustrační snímek dole: Zdravotní sestry znojemské nemocnice a šití roušek ve znojemské Charitě. 

Více se dočtete ve 13. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.