Šumná, Onšov, Vranov nad Dyjí

tipNa sobotu 26 července připravuje Klub českých turistů ve znojmě vycházku po trase Šumná,Onšov,Vranov.
(Mapa KČT č.81. Pěší trasa 11 km.Odj.ČD 7.01 Šumná, MTZ křižovatka Lesná, nez.cesta Onšov, místní modré značení, Claryho kříž, Přehrada, Junácké údolí, nez. cesta, jeskyně, Tanečnice, zámek MTZ Vranov. Odj.Bus 14.17.) takto si trasu naplánovali sami turisté. Představme si některé z mís, které pochodníci navštíví a můžete je pochopitelně navštívit i vy.
Jednou ze zastávek může být kostel Svatého Ducha v Šumné (na fotce). Kostel navrhl architekt Marek Štěpán z Brna. Kostel byl vysvěcen 14. září 2008 a posvětil ho biskup Vojtěch Cikrle. Farníky a jejich donátory vyšel na 6 500 000 Kč. Zajímavostí je i to, že dostal v roce 2010 ocenění cenu Klubu za starou Prahu. Prohlídka kostela s krátkým výkladem je možná po domluvě s paní Šlapalovou 603 395 739.
Na své cestě můžete navštívit i Onšov. Historické záznamy zmiňují toto místo již 28. září r. 1323 jako součást vranovského panství a král Jan Lucemburský ji dává Jindřichovi z Lipé záměnou za jiné statky.Tehdy je obec zvána Unašov (Uneschow), něm. Windschau.
Zajímavou zmínkou je záznam z r. 1535, kdy se o místu mluví jako o pusté vsi, znova obydlované od r. 1550. Na trojúhelníkové návsi s malým rybníčkem stojí od r. 1754 kaple zasvěcená svaté Anně, opatřená dvěma menšími zvony, dále poklona z konce 18, století.
Bez pozornosti nenechte ani Claryho kříž. Je to kříž z blanenské litiny vysoký 3 metry a je postaven na poměrně málo navštěvovaném místě a nabízí nádhernou vyhlídku na dvě dominanty Vranova nad Dyjí – zámek a přehradu s jezerem.Je umístěn na výčnělku skály, vysoko nad řekou Dyjí vytékající z přehrady. Nevede k němu značená turistická cesta, pouze úzká pěšinka z obce Onšov. Památka je viditelná z přehradní zdi a přístupové cesty k přehradě.
Jeho výstavba se datuje do první poloviny 19. století a jeho smysl, jak už to u křížů bývá, se vztahuje k lidské tragédii. Tady se smísila realita s pozdější dramatickou pověstí. Pověst:
“ .. podle ní byl kříž postavený na paměť mladého knížete, který jel navštívit hraběnku Mniszkovou a zřítil se do údolí k řece, když za temné noci zamířil na koni přímo k světlům vranovského zámku.“ (čerpáno z tur. mapy Podyjí vydané r. 1991) Historické údaje:
„Postavil jej hrabě Stanislav z Mniszku po smrti svého přítele – spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který se při návštěvě Vranova za cholerové epidemie nakazil a zemřel. (čerpáno z tur. mapy Podyjí vydané r. 2001).

Foto: archiv obcí