Bývalá vedoucí chráněných dílen je obžalovaná z další zpronevěry

Bývalá vedoucí

K více než třem milionům kvůli kterým je Vanda Tavalyová (na snímku vpravo v černém) obžalována ze zpronevěry v Chráněných dílnách Znojmo, přibyla nová částka. Podle další obžaloby jde zhruba o osmdesát jedna tisíc korun, které měla zpronevěřit v jednom z hotelů v historické části Znojma. Případem se minulou středu zabýval senát Okresního soudu ve Znojmě v čele se soudcem Miroslavem Nahodilem.

Podle státního zástupce Antonína Chaloupky Tavalyová nejprve jako recepční a administrativní pracovnice a později jako pokojská hosty nezapisovala do knihy hostů a za ubytování od nich vybírala peníze v hotovosti nebo převodem na svůj účet. „Tohoto jednání se dopustila celkem ve čtrnácti případech a přisvojila si platby v celkové výši 80 784 korun,“ uvedl Chaloupka.

Obžalovaná zpočátku nevypovídala, jen sdělila, že s popsanými trestnými skutky nesouhlasí a později odpovídala na dotazy soudce. K soudu byla pozvána jako svědkyně její nadřízená Jitka Venclíková ze znojemského hotelu Rezident. Ta sdělila, že v zimním období, kdy bylo hostů méně, Tavalyová v hotelu pracovala sama, na sezonu přijali další pracovnici, která zjistila, že v pokladně chybí peníze. „Volal mi přítel Tavalyové s tím, že vše zaplatí. Na to jsem nepřistoupila a pozvala kriminálku. Našla jsem jiné číslo účtu, než jaké měl hotel pro zasílání tržeb. Zjistila jsem, že na ten účet jí posílám mzdu,“ shrnula Venclíková u soudu.

U soudu se také projednávala obžaloba týkající se více než tří milionové zpronevěry Tavalyové ve znojemských chráněných dílnách. Podle ní měla bývalá vedoucí zpronevěřit peníze z pokladny, inkasovat do své kapsy finanční částky placené zákazníky v hotovosti a vystavovat smyšlené faktury za zboží chráněných dílen.

Advokátka Tavalyové Eva Frélichová poukázala na to, že klíče od trezoru mělo v dílnách více lidí, stejně tak přístup do účetního systému Pohoda. Také připomněla mimořádnou zprávu brněnské společnosti Sansimon (jejíž součástí jsou znojemské chráněné dílny), z let 2010 a 2011, která konstatovala, že stav společnosti nebyl tehdy po ekonomické stránce dobrý. Podle advokátky nelze nižší tržby svalovat jen na Tavalyovou, ty byly i před jejím nástupem do chráněných dílen.

K soudu byl předvolán znalec z oboru ekonomie Ing. Pavel Pludek, který provedl rozbor účetnictví a hospodaření chráněných dílen. Soudce odročil jednání na konec srpna, kdy předvolá další svědky.