Vítěz závodu Okolo Rakouska Jan Hirt nejraději trénuje u Vranovské přehrady

na alpské Cyklista Jan Hirt

Přímo husarský kousek se v červenci podařil cyklistovi Janu Hirtovi. S více než minutovým náskokem před druhým Francouzem Martinem totiž vyhrál osmidenní etapový závod Okolo Rakouska. Rodák z nedalekých Moravských Budějovic je teprve druhým Čechem v 68-leté historii tohoto náročného závodu, kterému se to podařilo. Prvním byl v roce 1991 Roman Kreuziger. Lídr polského týmu CCC Sprandi Polkowice Jan Hirt měl letos opět tu správnou prázdninovou fazónu, před tím se mu zadařilo i na závodě Kolem Švýcarska. V žebříčku UCI je Hirt vnímán jako skokan roku, protože se posunul o 1373 míst (!!!) a právem se dnes řadí mezi elitu českých cyklistů. A jaká byla jeho cesta z Moravských Budějovic do kvalitních cyklistických stájí? V mládí sice koketoval i s hokejem, ale již v juniorském věku měl solidní výsledky ve Favoritu Brno, potom jezdil dva roky v Itálii a odtud se znovu vrátil do Brna. Po úspěšném „etapáku“ Kolem Slovenska se v roce 2012 dostal do kontinentálního týmu Leopard – Trek a pak už se pravidelně začal objevovat na větších závodech.

Nejprve gratulace k životnímu úspěchu v Rakousku. Který moment považujete za rozhodující pro vaše celkové vítězství?

Děkuji za gratulaci. Rozhodující určitě bylo moje vítězství ve čtvrté královské etapě na vrchol Grossglockneru. Pak už jsem si pozici víceméně jen kontroloval a udržoval.

Jak fungovala spolupráce v týmu?

Velice dobře. Na základě dobrých výsledků a podle aktuální formy jsem byl hned od první etapy určen jako lídr týmu. Tím pádem se vše podřizovalo mně, všichni spolujezdci se o mě starali.

Vyhovuje vám červencový termín závodu Kolem Rakouska a potažmo i trať jako taková?

Ano, termín mi vyhovuje a trať také. Začátek sezóny mívám obvykle slabší, rozjíždím se a forma teprve později graduje. Etapy v horách mi sedí, nevadí mi závodit ve vyšších nadmořských výškách. Ty alpské mám raději, než roviny.

Pomýšlíte nyní na posun výš do první divize?

Určitě bych se posunout výš chtěl, ale uvidíme, jestli se mi to podaří.

Závodíte raději sám za sebe nebo by vám vyhovovala a spokojil se i s rolí domestika?

Na některém z velkých závodů by mi vyhovovalo být dobrým domestikem. A na některých menších bych chtěl být lídrem zase já a jet sám za sebe.

 

Kudy vedly vaše oblíbené tréninkové cesty na Moravskobudějovicku, když jste začínal?

Moje oblíbené trasy byly v okolí Vranova nad Dyjí – Vysočany, Bítov. Dříve jsme měli chalupu v Dešově, takže i proto ten kraj dobře znám. A navíc je to kousek do Rakouska, do Hardeggu apod.

 

Celý rozhovor najdete v papírovém vydání Znojemského týdne