Řidiči autobusů zrušili stávku

autobus1

Kolaps autobusové dopravy na Znojemsku hrozil ještě nedávno vyhlášenou stávkou řidičů odborářů ve Znojemské dopravní společnosti Psota. Zásahem znojemské radnice se ji podařilo odvrátit. Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel pozval ve čtvrtek obě strany k jednomu stolu, u něhož podepsali kolektivní smlouvu. Její součástí je i navýšení platů řidičům autobusů, a to od prvního ledna příštího roku. Jejich hrubá hodinová mzda se z 85 korun zvedne na 108 korun, pokud budou řídit, v době přestávek dostanou o dvacet korun méně.

Svolal jsem jednání se zástupci odborářů a firmy Psota, abychom si znovu vysvětlili, jaké dopady má vládní nařízení o navýšení platů na smluvní vztahy mezi městem a firmou a také jaké právní důsledky a dopady může mít stávka na firmu a její zaměstnance. Na základě tohoto jednání jsme nalezli kompromisní řešení pro všechny zúčastněné strany, které respektuje práva a povinnosti smluvních stran“, komentoval jednání starosta Gabrhel.

Odboráři ve svých požadavcích opírali usnesení vlády z října letošního roku. „Jsem rád, že po roce jsme jednání dotáhli do úspěšného konce, že řidiči budou mít mzdu, která odpovídá náročnosti jejich práce, beztoho, aniž by musela proběhnout stávka,“ zhodnotil brněnský odborový předák Libor Weinstein, který zastupuje řidiče našeho regionu.

Navýšení mezd zatím uhradí firma Psota. „Kompenzaci rozdílu budeme u stávajících smluv požadovat po městu Znojmu a Jihomoravském kraji. Navýšení bude v souladu s vládním nařízením a podepsanou kolektivní smlouvou,“ sdělil ředitel společnosti Psota Petr Chadim. Doplnil, že pro komerční dopravu se připravují nové kalkulace cen přepravy, kde toto navýšení bude zohledněno.

Více se dočtete ve 45. čísle Znojemského týdne.