Kategorie: Znojemský týden 36 / 2010

Velvyslanec Libor Sečka: Čína pro mě byla velká výzva

Patří k nejzkušenějším mužům našeho diplomatického sboru. Pracoval jako velvyslanec České republiky při Evropské unii i na ambasádách v Římě či Mexiku.

 img

Nyní zastává možná nejdůležitější velvyslanecký post, jaký si lze vůbec představit. Vede naše zastupitelství v Číně, nejlidnatějším, nejbouřlivěji se rozvíjejícím státě světa, který navíc tvoří jedno z předních míst v obchodní bilanci České republiky. Velvyslance Libora Sečku (na obr.) jsme požádali o rozhovor při návštěvě jeho rodných Mramotic, kam přijel týden před tradičním posvícením.

Může být v kariéře diplomata důležitější post, než je ten v Číně?

Tak to je samozřejmě relativní. Stejně tak důležité posty jsou velvyslanec při Evropské unii, při NATO, ve Washingtonu, v Paříži, v Moskvě a také v Berlíně samozřejmě. Těch pozic je hodně, ale ten velvyslanec v Číně k nim určitě patří.

Určitě nejen proto, že se jedná o nejlidnatější stát, ale i pro vysoký objem obchodu, který s Čínou máme...

Čína je pro nás velký partner, zaujímá přední místa v našem obchodě, myslím si, že dnes je na čtvrtém místě. Co se týká importu k nám, je dokonce na druhém místě a bude stále významnější. Čína je dynamická země, možná nejdynamičtější na světě co se týká ekonomiky, protože ta tempa růstu jsou kolem deseti procent každý rok a pro nás je to obrovská příležitost.

Jak těžké je se připravit na takové místo?

Posledních dvacet let jsem s výjimkou Mexika působil hlavně v Evropě. Čína to je pro mě nová výzva, je to něco vzrušujícího. Samozřejmě v rámci svých možností jsem tomu věnoval přípravu na ministerstvu zahraničních věcí v době našeho předsednictví. Studoval jsem spoustu literatury, jednal jsem se všemi našimi resorty, abych měl jasno, co je náš největší zájem v Číně, co chceme prosazovat, co budeme obhajovat... Nebyla to jednoduchá práce, ale myslím, že se vyplatila a ten můj obzor je teď daleko širší.

Pomáhá vám třeba i to, že jste z bývalého socialistického bloku, ke kterému Čína, byť s výhradami, patřila?

Myslím si, že to nemá tak velikou roli, spíš hodnotí, co jste v tu danou chvíli schopen vyjednat, nabídnout, o čem se domlouvat, jak jste schopen řešit problémy. To je daleko důležitější. Ale je tam určitý sentiment Číny k bývalému Československu. V Číně se ví, že jsme jim v padesátých letech v řadě věcí pomohli a to tam někde zůstává zasunuto a občas se to někde objevuje. Jsou některé symboly s dlouhodobou platností, ať už je to Praha, ať už je to pivo, ať už je to naše strojírenství, to jsou věci, které tam mají dobré jméno a fungují. Ale dnes jsme v jiné době a musíme začít znovu a trochu jinak. Čína je mohutný ekonomický kolos, druhá největší ekonomika na světě po Spojených státech a snad v roce 2050 jsou plány, že by Spojené státy předstihla. Takže to, co je dnes určující v řadě vztahů, jsou ekonomické otázky a je jen na nás, jestli jsme schopni v tomto obrovském konkurenčním prostředí přijít s něčím naším, a dovést se tam uplatnit. O to se snažíme.

Je pro nás vůbec možné narovnat ten nepoměr mezi čínským dovozem a k nám a naším exportem do Číny?

Když vezmeme náš obchod s Čínou, je to někde kolem deseti miliard dolarů a z toho přes devět miliard je to, co přichází z Číny k nám a necelá jedna miliarda je náš vývoz do Číny. Takže ten nepoměr je hodně velký, budeme se snažit s tím něco dělat. Otázka je, co skutečně budeme schopni Číně nabídnout, co tam ještě není a co by Číňané chtěli. To nyní jednoduchá věc. Máme tradiční produkty, jak už jsem o nich mluvil. Máme sklo, máme pivo, něco ze strojírenství, co v Číně vítají, ale myslím si, že budoucnost jsou úplně nové věci. My jsme špičkoví v nanotechnologiích (technologie pracující v řádu tisíciny tloušťky lidského vlasu - pozn. red.), a to je to, co Čína po nás chce a kde chce spolupracovat. A stejně tak jsme dobří v řadě biotechnologií a v technologiích vážících se k životnímu prostředí. Takže tato tři témata budeme představovat na akci nedaleko Šanghaje a snad to bude další příležitost pro naše podniky. K těm oborům, kde jsme tradičně dobří, patří i důlní technika a ochrana práce a zdraví v dolech. S tím má Čína velké problémy, protože není týdne, aby se v dolech něco nestalo. I tady máme velkou příležitost, samozřejmě hlavně severní Morava a severní Čechy.

Jako velvyslanec jste mohl pozorovat naše zastoupení na světové výstavě v Šanghaji. Bylo skutečně tak úspěšné, jak se u nás prezentovalo.

Máme velice dobrý tým, který zpracovává to téma přímo v Šanghaji. Vede jej generální komisař Pavel Stehlík, který si vybral skupinu velice schopných lidí a naše velvyslanectví s nimi má velice úzkou a dobrou spolupráci. Podílíme se na řadě věcí, řadu věcí koordinujeme, a ten náš pavilon patří skutečně k těm nejlepším, co tam jsou, a vyvolává obrovskou pozornost. Určitě bych ho zařadil do první desítky. Je to šance pro Českou republiku, abychom tam byli vidět v novém světle, a myslím, že se to daří. Stejně tak se probouzí zájem Číňanů o Českou republiku. Registrujeme daleko více lidí, kteří chtějí jet do Prahy, chtějí nás poznat. Nyní jednáme s řadou partnerů o případném prodeji našeho pavilonu. Takže tato výstava, byť si o podobných výstavách ve světě internetu a rychlé výměny technologií a informací myslím, že už nemají takový význam jako dříve, tak tentokrát tato výstava pro Čínu velký význam měla a řekl bych, že pomohla i nám v těch česko-čínských vztazích.

print Formát pro tisk