Kategorie: Znojemský týden 10 / 2010

Roupec známkoval i znojemské noviny

Novinář, publicista a kreslíř Jiří Roupec mluvil o líci a rubu novinářského řemesla minulý týden v zaplněném sále Městské knihovny.

 Při vyprávění o svých novinářských začátcích ve Znojmě i kariéře v deníku Rovnost, kde byl mimo jiné i šéfredaktorem, zhodnotil i noviny vydávané ve Znojmě. Znojemský týden dopadl vcelku dobře: obsahuje lokální zprávy, krátké články, které jsou pestré a nebojí se kritického pohledu. "V týdeníku Znojemsko bych rád viděl více drobného lokálního zpravodajství a také alespoň občas kritické materiály. I ve Znojmě je přece co kritizovat. V titulcích článků ve Znojemsku se někdy projevuje sklon k bulvárnosti, což jeho prestiži neprospívá" řekl Roupec. Nehodnotil Znojemský deník, který vychází jako součást celostátně vydávaného deníku. Rovnost v jeho podtitulu je pouze obchodním tahem vydavatelů a s původními novinami nemá už takřka nic společného. Znojemské listy, nejsou novinami v pravém slova smyslu, spíše se jedná o radniční zpravodaj, v němž objektivní hodnocení nebo dokonce kritiku vlastní práce lze jen těžko očekávat.

Roupec v knihovně přečetl také svůj fiktivní, rozhovor s novinářským šotkem, který je stále aktuální. "Šotek mě mockrát poškodil, už jsem se smířil s jeho stínem, to proto, že se ztratí, aby se zase znovu objevil a zaútočil. - Víš, proč jsem tu chybu udělal?" ptá se redaktora šotek, "to abys nebyl tak moc chytrý a moc si o sobě nemyslel. A taky proto, aby čtenáři věděli, že noviny nedělají roboti, ale lidé, a ti jsou přece chybující" citoval novinář. 

Posluchačům vyprávěl zážitky z cest za psaním zahraničních reportáží - o stěhování krav ze znojemského statku lodí z Bratislavy do Moldávie, potlachu trampů v americkém Koloradu, konzervování okurek ve Švédsku, o humanitárních konvojích do válčícího Daruvaru, o válce v Kuvajtu,  je autorem pravidelné rubriky v našem týdeníku Parlament od Zvonu. 

 jiří roupec,znojemsko,knihovna,znojmo

Zelináře, architekta, doktora, instalatéra a profesora z Parlamentu od zvonu ztělesnili v knihovně studenti znojemského Gymnázia Karla Polesného. 

FOTO (jm).

print Formát pro tisk