Kategorie: Publicistika

CD křtěné vranovskou vodou

V podkroví znojemské knihovny se vystřídali už nejrůznější hosté, ale určitě poprvé tam bylo přineseno nedávno narozené dítě ke křtu. Sudičky, kmotři, rodiče a početní gratulanti byli navíc svědky zázraku. Ten novorozenec mluvil, zpíval a ještě si sám zatleskal.

Poslední středu v minulém roce se totiž v knihovně křtilo cédéčko Vranovské fláky, rozuměj disk písniček, které v padesátých až osmdesátých letech zněly z kempů, od táboráků, z chat kolem pláže Vranovské přehrady. Znovu je pro potěšení pamětníků nahráli jejich tehdejší autoři a interpreti Arnošt Hammer, Vilda Beran, Tony Škrášek, Ondřej Bob Štastník, Jirka Cmunda Roupec a Milan Záviš Smrčka. Kromě nich se hudebně na nahrávkách podíleli ještě Jarda Pytlák Říha, Petr Lobpreis, Zdeněk Dvořáček, Honza Jeřábek st. a Vláďa Pitauer. Ti všichni se znovu sešli na slavnostním křtu, aby přítomným předvedli, že nahrávky nejsou, řečeno po vranovsku, žádné ?šméčko". Potleskem byla oceněna i promluva kmotra Vladimíra Lály Tesaře, který pokřtil CD tak, že je symbolicky polil vranovskou vodou. Štos cédéček byl vzápětí rozebrán, a protože se nedostalo na všechny zájemce, uvažuje se o reedici.

V závěrečné písničce na CD Vranovské fláky se zpívá: "...Vranov, ten už dávno není, jak jsme ho kdysi znali, všude dráty, ploty, brány, starej Sing taky zbourali... Kde je vůně táboráků, proč není slyšet kytary, tyhle fláky stesk vyléčí, všemu času navzdory..."

img

Kmotr Lála Tesař křtí cédéčko Vranovské fláky. Křtu svého ?dítka" přihlížejí (zprava) Ondřej Bob Šťastník a Jiří Cmunda Roupec.

img

Boba Šťastníka (vlevo) doprovázeli Zdeněk Dvořáček na kontrabas a Jarda Pytlák Říha na sólovou kytaru.

print Formát pro tisk