Kategorie: Publicistika

Podle Rosy Znojemská rotunda inspirovala Karla IV.

Rosa de Sar opět pokřtila novou knihu "Mysterium Karlštejna" ve Znojmě. Co největší zájem čtenářů jí přáli čtyři kmotři - Dagmar Entlerová z občanského sdružení Maceška, Věra Mašková, ředitelka Městské knihovny, autorčin znojemský spolupracovník Jaroslav Růžička a zástupkyně knihkupectví Houdková.

znojemská rotundaZávěry k nimž Hana Blochová píšící pod pseudonymem Rosa de Sar dochází, mají své příznivce i odpůrce. Podle autorky panovníka Karla IV. při výzdobě tří hlavních kaplí na Karlštejně ovlivnily románské malby znojemské rotundy svaté Kateřiny. "Karel IV., který vládl od svých sedmnácti let na Moravě jako markrabě moravský, jistě znal výmalbu znojemské rotundy a zdá se, že ji považoval též za nejstarší vyobrazení královského rodu středověké Evropy. Když se později stal českým králem a římským císařem chtěl, aby jeho rodokmen, jenž vznikl spojením Lucemburků po otci a Přemyslovců po matce, byl vyobrazen obdobně na Pražském hradě a na Karlštejně, přiblížila Blochová. Karel IV. se podle autorky výzdobou znojemské rotundy inspiroval, což je patrné srovnáním výmalby kaple svatého Kříže i kaple malé věže hradu Karlštejna s výzdobou znojemské rotundy. "Karlova apokalyptická obroda křesťanství prezentovaná na Karlštejně je analogická pojetí hlavní takzvané oráčské scény v rotundě, kde je král Rostislav také vyobrazen jako zakladatel nové křesťanské církve s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem, uvedla spisovatelka, restaurátorka a historička umění. Výzdoba mariánského kostela a kaple svaté Kateřiny na Karlštejně je podle ní rovněž ovlivněna výzdobou znojemské rotundy. "Jde konkrétně o fundátorskou scénou s vyobrazením krále Rostislava držícího na ruce kostelík jako symbol nově vzniklé samostatné moravské církve. Císař Karel IV. se nechal v obdobné pozici vyobrazit na Karlštejně na takzvaných ostatkových scénách, kde od nástupce francouzského krále přijímá nejvyšší křesťanské relikvie. Jsou to dva trny z Kristovy koruny a dřevo z kříže, které ho vyzdvihly do pozice vládce celé křesťanské Evropy," vysvětlila autorka. Je přesvědčena, že ve znojemské rotundě jsou kromě panovnické galerie vyobrazeny i podstatné scény z dějin Velké Moravy, na které pak navazuje mladší historie českého království. 
Kniha je k dostání ve znojemském knihkupectví na Divišově náměstí a lze ji zapůjčit ve znojemské knihovně. Hana Blochová zpívá a hraje na středověké hudební nástroje a při své návštěvě ve Znojmě koncertovala v kapli svatého Václava a vedla semináře v rodinném centru Maceška.

print Formát pro tisk