Amnestie odhalila zakázené samopaly

Kuriozity jako samopal EMP-35 vyrobený německou firmou ERMA a německou signální zbraň z druhé světové války odevzdal někdo z našeho regionu při nedávné zbraňové amnestii. Samopal EMP-35 byl prodáván do Francie, Španělska a několika jihoamerických zemí. V Německu ho používala především policie a Waffen SS.

Zbraňová amnestie, kdy bylo možné beztrestně odevzdat i nelegálně držené zbraně, trvala půl roku a skočila vloni v prosinci. Celkem 91 občanů přineslo 69 zbraní a 2 446 kusů střeliva. Jednalo se o 11 zbraní kategorie A jejichž držení je zakázáno – čtyři samopaly, šest noktovizorů, jeden tlumič. Dále 22 kusů kategorie B jako jsou pistole, revolvery, či signální zbraně, 35 kusů kategorie C, což byly většinou lovecké zbraně – kozlice a brokovnice a jeden plynový revolver v kategorii D.Odevzdané zbraně byly vyrobeny u nás, v Rakousku, Německu, Itálii, Maďarsku, Rusku, Belgii nebo v Anglii.

Z počtu 2 446 kusů střeliva bylo 566 kategorie A, což je zakázané vojenské střelivo například do samopalů či kulometů. Zajímavostí jsou i zvukové třaskavé výbušky. Přestože lidé měli možnost zbraně i střelivo odevzdat během šesti měsíců, z celkového počtu 91 se jich k tomu odhodlalo 42 až během prosince. Dvanáct občanů přišlo dva dny před Vánocemi a jeden dokonce na první svátek vánoční. Osm dalších navštívilo policejní služebny regionu v pondělí 29. prosince a čtyři dokonce využili úplně poslední den roku.