Bernard:Ještě je mnoho piv, které se v Česku nevyrábí

bernardStanislav Bernard je podle mnohých nejoriginálnější český pivovarník, kterému není jedno, co se kolem něj děje. Je to také manažer, který zůstává nohama na zemi a neztrácí smysl pro humor. Díky originálnímu stylu se z piva Bernard podařilo vytvořit kultovní značku. Kdo ještě neochutnal pivo s tváří? Tento muž se minulý týden na několik hodin objevil i ve Znojmě a na SVŠE přednášel veřejnosti i studentům na téma reklama a marketink. Našemu týdeníku exkluzivně prozradil i něco ze svého soukromí.

Jste na Znojemsku, když se tedy řekne Znojmo, co to ve vás evokuje?

První asociací jsou okurky. A pak víno. Tady jsou krásné vinice, výborná vína, krásné značky vín. Pokud můžu jmenovat, tak třeba znám šaldorfské sklepy.

A vy sám si dáte pohárek vínka?

Dám si rád. Ve Znojmě nejraději bílé. Tady jsou opravdu výborná vína a dokonce byste nějaké našli i u nás doma v ledničce. Miluju vína na kterých je ještěrka a jsou ze Šobesu.

Pojďme od vína k pivu. Kdy vy sám jste poprvé ochutnal pivo?

Nevím, kolik mi bylo. Ale vím, že můj táta chtěl donést pivo do džbánku po obědě, a určitě při té příležitosti jsem pivo ochutnal. Kolik mi bylo, to fakt nevím, ale tehdy mi moc nechutnalo.

Pokud jde o vaše profesionální úspěchy – bylo to těžší na začátku, když jste z prachu zvedal značku vašeho rodinného pivovaru nebo je to těžší dnes, kdy vám zase roste konkurence v podobě malých pivovarů?

Nejdůležitější je, aby to člověka bavilo. A čím více zábavy, tím líp. Každá ta doba měla to svoje. A pokud jde o ty minipivovary, tak na ně jsem hrdý. Protože je to jeden z důsledků mého snažení před dvaceti lety o diferencovanou spotřební daň z piva. Povedlo se to a je to v zákoně od roku 1995. Minipivovary platí poloviční spotřební daň a to je i impuls pro mnohé, aby se do toho pustili. Letos už jich bude kolem 300. Už jsme předehnali i Německo co do počtu minipivovarů vůči počtu obyvatel.

(Celý rozhovor ve Znojemském týdnu č. 21 na str. 1)