Bítovský hrad láká do pivovaru

Bítov 1

V plném proudu jsou přípravy expozice pivovaru na bítovském hradě, která se otevře prvního července. Pivovar tvoří sladovna a ležácké sklepy. Podle historického průzkumu je právě sladovna nejzachovalejší na Moravě. Nejstarší záznamy o zdejším vaření piva pochází z let 1417 až 1419. Návštěvník v expozici uvidí i jediný dochovaný exponát, takzvaný náduvník, což je kamenná káď na namáčení ječmene. Zrno v ní získalo potřebnou vlhkost a potom klíčilo v přilehlých prostorách zvaných „na humně.“ Náduvník je na jednom z kamenů datován letopočtem 1745, kdy byl za majitelky hradu Marie Johany Jankovské provdané Cavriani opraven, stejně jako další části pivovaru.

„Prostory pivovaru oživí modely a předměty související s vařením a prodejem piva. Budou zde také panely s texty od nejstarších způsobů vaření piva až po současnost včetně fotografií dnešních minipivovarů v okolí Bítova, Znojma či Dalešic. Vrátíme se i do historie, kdy se vařilo pivo také na zámcích ve Vranově nad Dyjí a v Uherčicích. Zabývat se budeme i vařením piva ve světě,“ vyjmenoval kastelán bítovského hradu Jan Binder.

Další vybavení expozice bude……

Více o novinkách na hradě v Bítově se dočtete ve 13. čísle tištěné podoby Znojemského týdne, který najdete na novinových stáncích. 

FOTO nahoře: Kastelán bítovského hradu Jan Binder s restaurovaným parožím z lovecké sbírky rodičů barona Jiřího Haase, které letos obhohatí prohlídkovou trasu. Stejně tak zrestaurované arabské sedlo – viz foto dole.

Bítov 2