Bomba vyklidila centrum, zkazila tak rozvícení stromu

 

advent __rozsvícení1

Kufr, na němž byl nápis bomba, zkazil v neděli v  podvečer náladu hned několika tisíc lidí, kteří přišli na tradiční zahájení znojemského Adventu. Všichni přítomní návštěvníci  museli během několika minut vyklidit Obrokovu ulici v centru města Znojma a tak doposud sváteční nálada, která tu panovala, vzala za své.
„Ano byl jsem u toho, nesmíme nic zanedbat. V současné napjaté době jsme přijali mnohá opatření. Řešili jsme to celý týden, ostraha byla zesílena. Přesto se stalo to, co jsme si nepřáli,“ potvrdil FrantišekKoudela, ředitel Znojemské Besedy, která rozsvěcení vánočního stromu a s tím spojený program organizuje. Po vyklizení, při kterém pomáhali jednotky hasičů a policie, se své práce ujali přivolaní specialisté.
„Čekáme na pyrotechnika, který prozkoumá obsah kufříku nalezeného poblíž vchodu do radnice,“ informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová krátce před půl sedmou hodinou večer. Doplnila, že odborník jede z Olomouce.
Ještě před tím však za potlesku určitě více než deseti tisíc lidí  rozsvítil  vánoční strom i na znojemském Horním náměstí. „Stromečku rozstviť se,“ volaly společně se starostou Vlastimilem Gabrhelem děti z dětského domova a skutečně se tak stalo. Ještě před tím však byli všichni přítomní pozváni na bohatý adventní program, který pro malé i velké připravila Znojemská Beseda. Hned po rozsvícení stromu zazněly z pódia vánoční koledy v podání Josefa Bohouše, všude voněl svařák a vánoční punč a pravá předvánoční atmosféra začala.  Trvala však jen do té chvíle, než byl nalezen onen kufřík.
Jak se posléze ukázalo, po otevření kufříku naštěstí nebyla nalezena ani bomba ani žádný jiný nástražný systém, Police incident vyšetřuje a pachateli tak hrozí trest.