Boskovštejn má světový unikát, muzeum kol

Jste příznivci cyklistiky anebo jen máte rádi krásné věci a historii? Pak máte jedinečnou příležitost spatřit naprostý unikát. A nemusíte za ním cestovat přes půl zeměkoule. V sobotu otevřeli na boskovštejnském zámečku expozici s největší světovou sbírkou kol. Najdete zde historické rarity, závodní kola z devatenáctého století, ale třeba také speciál legendárního Eddieho Merckxe. Deset místností zámečku je nabito doslova od podlahy až ke stropu dějinami světové cyklistiky.

Za vše může cyklistický fanatik Jan Šírer, který se domluvil s majiteli boskovštejnského zámku a připravil zde opravdovou lahůdku. „Spoustu měsíců jsme tady pracovali, abychom mohli toto muzeum kol otevřít. Sice ještě není hotové do všech detailů, trochu nás vyšplouchli se světly a vitrínami, ale i tak si myslím, že vypadá krásně. Chtěl bych poděkovat lidem z obce, že nám pomáhali. Bez nich by to těžko bylo v takovém stavu, v jakém to je,“ uvedl Jan Šírer.

Stylově na kole do Boskovštejna přijel náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek. A kdo ho zná, ví, že to od něj nebyla žádná póza. Do Boskovštejna přijel na kole z Třebíče a pak pokračoval do Brna. „Přece nepřijedu otevírat muzeum cyklistiky autem. Zvlášť když mám kolo Šírer,“ pochlubil se Božek silničním speciálem. Ocenil, že Znojemsko získalo další klenot v nabídce cestovního ruchu. „Určitě to je prima nejen pro cyklisty. Mohou zde shlédnout, jak se vyvíjel nástroj, který používají. A určitě to sem přivede spoustu lidí. Znojemský region je velmi zajímavý. je zde spousta památek i přírodních krás. Ať už je to Vranov, Bítov a teď tento zámek naplněný krásnými koly. Určitě to pomůže tomu, aby sem návštěvníci přijeli a setrvali. tento region si to zaslouží,“ konstatoval Božek.

Radost měl přirozeně také boskovštejnský starosta Libor Nevrkla.. „Vidíme v tomto muzeu budoucnost. Naše vesnička, která je hezká, je trochu bokem od hlavních tahů. Určitě nyní stoupne její prestiž a určitě se objeví příležitosti pro místní, jak se zapojit do toho koloběhu kolem muzea, získat práci. Určitě je tu nyní živěji,“ zdůraznil starosta Boskovštejna.