Boss podsvětí bojuje o život

Rušný provoz na průtahu Oblekovicemi ve Znojmě se stal osudným jednomu z mužů znojemského podsvětí Bajramu Pirecimu. Při přebíhání silnice ho před jeho podnikem pizzerií Mexiko srazila Škoda Superb a VW Golf. Nehoda se stala druhou únorovou neděli před desátou večer. Ani jeden z řidičů nebyl ze Znojemska. Padesátiletý muž se po střetu s oběma auty vážně zranil a byl hospitalizován ve znojemské nemocnici. Na autech je zhruba padesátitisícová škoda. Šoféři alkohol před jízdou nepili. U chodce policisté dechovou zkoušku vzhledem k jeho zranění neprováděli. „K řádnému zjištění přesného průběhu dopravní nehody, její příčiny a míry zavinění žádáme veřejnost o spolupráci. Kdo se stal svědkem nebo má jakékoli informace, které nám pomohou vše důkladně objasnit, nechť volá linku 158. Děkujeme,“ vyzvala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Pireciho čekal za měsíc 22. a 23. března soud. Byl spolu se skupinou tří mužů a jedné ženy obžalován a odsouzen za nelegální obchod s drogami. Gang měl prodávat pervitin a marihuanu na Znojemsku a do Rakouska. Kauza se u Krajského soudu v Brně bude projednávat již po několikáté, protože Pireci i někteří členové gangu se proti rozsudku vždy odvolali, stejně tak státní zástupce.

Pireci byl rovněž zapleten do vraždy Ukrajince v Žeroticích. Podle obžaloby měl pachatele k vraždě navést. Nic z toho se ale neprokázalo a on byl v roce 2007 u soudu zproštěn viny. Pireci dříve vlastnil i jeden z nočních podniků ve Znojmě a měl kontakty se skupinou rusky mluvících mužů, kteří koncem devadesátých let navštěvovali znojemské bary a restaurace a požadovali od jejich majitelů peníze, takzvané „výpalné“. Gang později zatkla policie.

Sražených chodců je už deset

Bajram Pireci nebyl ten den jediným sraženým chodcem. O necelé dvě hodiny dříve došlo na přechodu ulice 28. října ve Znojmě ke střetu řidičky Škody Octavia s dvěma chodkyněmi. Jedna žena byla podle prvotních informací lékařů zraněna těžce, druhá lehce. Šestatřicetiletá řidička jela autem od ulice Dr. Milady Horákové a chodkyně ve věku dvacet šest a padesát devět let šly směrem od ulice Fráni Kopečka. Šoférka za volantem je zřejmě přehlédla a do obou narazila. Ty upadly a zranily se. Všechny ženy měly pozitivní dechovou zkoušku na alkohol. Další měření ke zjištění přesného množství alkoholu v krvi policisté provedli jen u řidičky, protože obě zraněné bylo nutné převézt do nemocnice. Řidička měla 0,41 promile.

O čtyři dny později se na náměstí Svobody ve Znojmě střetla sedmačtyřicetiletá šoférka Škody Octavia s chodcem. Žena jela směrem od centra na Pražskou ulici. Po vyznačeném a osvětleném přechodu právě přecházel sedmnáctiletý mladík z Břeclavska. Šoférka zřejmě nedala chodci přednost a narazila do něj. Podle prvotních informací zdravotníků se mladý muž zranil lehce. Žádný z účastníků nehody nebyl pod vlivem alkoholu.

Od začátku letošního roku se jedná již o desátou dopravní nehodu, při které byl autem sražen chodec. Za stejné období loňského roku to bylo jen pět případů a v letech 2014 a 2013 nedošlo k žádnému. „Řidiči, zpomalte zejména v blízkosti přechodů pro chodce. Obzvláště za snížené viditelnosti jezděte velmi opatrně. Chodci, na přechod pro chodce vstupujte teprve tehdy, když máte jistotu, že o vás řidič přijíždějícího vozidla ví a dává vám přednost,“ zdůraznila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.