Bronislav Mikulášek o svých Cestách světem

Festival Cesty světem, který každý rok přiváží do Znojma řadu osobností především z řad cestovatelů, napíše v lednu už svůj pátý ročník. V pátek 25. a sobotu 26. ledna si tak přijdou na své všichni přátelé cestování a inspirativních činů.

Bronislav Mikulášek na lednovém znojemském festivalu Cesty světem nebude pouze v roli pořadatele, ale návštěvníky seznámí také s jedním ze svých putování. A vyprávění to bude určitě velmi zajímavé. Vypravil se totiž se svým dvanáctiletým synem do Ruska za tajuplnými dolmeny.

Proč jste se vydal zrovna do Ruska?

Proč právě Rusko? Proč ta země plná rozporů, rozdílných pohledů a ještě rozličnějších názorů, tříštící se zrovna podle toho, jaký a kdo vysílá do našeho pole informační obraz? Obraz o tom, jak vypadá největší země světa, kdo v ní žije, jaké má úmysly, případně jaké hrozby a nebezpečí představují pro nás? Kromě těch zaručených zpráv, které vidíme a denně slyšíme v televizi a v médiích jsou možná všechny ty ostatní pravdivé a hovoří o této zemi v příkladech a pestrých barvách. Pouze stačí vydat se tím směrem a sami nahlédnout do obřího kotle ruského boršče. Každou zemi totiž netvoří jejich politické, či hospodářské vedení. To jsou pouze ti, kteří myslí a konají jen ve svém vlastním zájmu tam i zde. 

A kdo tedy tu zemi tvoří především?

Každou zemi tvoří lidé a zde je situace stejná jako na území jakékoliv země na světě. Lidé jsou všude dobří, laskaví, milí a inspirující. Navíc se jedná o zemi slovanskou, tedy nám daleko bližší, než si právě dnes většina z nás uvědomuje. Svůj pohled totiž v této době většinou upínáme k Západu, který se již od revoluce v roce 1989 snažíme horko, těžko „dohnat“. Mám tím na mysli samozřejmě ekonomiku, neboť v tom ostatním, daleko důležitějším není třeba nikoho honit, ani někoho napodobovat, ani se nechat uhánět. Zcela zaručeně si totiž pak něco uženeme.

Více informací v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-d2172728.htm?o=1