Černá kronika

Čtrnáctiletý cyklista kouřil marihuanu

HRUŠOVANSKO. Jízdou na neosvětleném kole na sebe večer upozornil mladý cyklista v jedné obci na Hrušovansku. Policisté při dopravní kontrole zjistili, že čtrnáctiletý teenager na kole byl pod vlivem návykových látek. Dechová zkouška na alkohol byla negativní. Test na drogy ukázal na marihuanu. Mladík přiznal, že ji odpoledne kouřil. Strážci zákona předali chlapce matce a vše oznámí k projednání ve správním řízení.

 

Vykradl německé auto

HATĚ. Turisté z Německa zaparkovali v nákupním centru u hraničního přechodu Hatě obytný automobil Fiat Ducato. Jejich hodinové nepřítomnosti využil zloděj, který vypáčil zámek ve dveřích spolujezdce i obytného prostoru a dostal se dovnitř. Poškodil držák monitoru zpětné kamery na couvání. Z kabiny řidiče odnesl dva mobilní navigační přístroje. Ze zásuvky v obytné části sebral nový digitální zrcadlový fotoaparát, nový navigační přístroj a mobilní telefon. Poškozením zařízení a krádeží způsobil škodu 63 000 korun.

 

Vyhostili Černohorce

HATĚ. Čtveřice cizinců ze státu Černá Hora v několika prodejnách nákupního centra v Hatích kleštěmi odstranila bezpečnostní čipy ze zboží, které pak odnášela do zaparkovaného auta. Muži stačili ukrást deset párů sportovní obuvi a tři parfémy různých velikostí a značek. Vše v hodnotě téměř 20 000 korun. Krádež neunikla pracovníkům bezpečnostní agentury, kteří ihned volali policii. Čtyřlístek zlodějů putoval do policejní cely a věci byly vráceny zpět do prodejen. Podařilo se zajistit i kleště, kterými pachatelé odstraňovali bezpečnostní čipy. Soudce trojici mladíků ve věku devatenáct, dvacet tři a dvacet čtyři let uložil trest vyhoštění z naší republiky na pět let a propadnutí věci (kleští). Nejstaršímu, šestačtyřicetiletému muži se podařilo prokázat jen odcizení parfémů za necelých pět tisíc korun. Dostal tisícikorunovou pokutu za majetkový přestupek.

 

Usvědčili ho po třech letech

ZNOJMO. Policistům se díky spolupráci se státy Evropské unie a výměně policejních informací, podařilo téměř po třech letech objasnit vloupání v zahradní kolonii Cínová hora ve Znojmě. Před třemi roky zde někdo kamenem rozbil sklo ve dveřích jedné chaty a dostal se dovnitř. I když vše prohledal a nic nevzal, způsobil škodu na zařízení 2 000 korun. Strážci zákona tehdy na místě zajistili všechny stopy a policejní specialisté provedli jejich expertízu. Případ před dvěma roky odložili, protože znalecká zkoumání ani další úsilí nepřispělo ke zjištění pachatele. V polovině letošního roku se situace změnila. Ukázalo se, že DNA dvaadvacetiletého mladíka z Třebíčska je shodná s jedním případem na Slovensku. Mladík byl překvapen, myslel si, že na vloupání do zahradní chaty ve Znojmě již nikdo nepřijde. Nyní probíhá zkrácené přípravné řízení.

 

Převážel více hlíny, než měl

ZNOJMO. Nákladní Tatra již na první pohled více naložená zeminou neunikla ve Znojmě pozornosti dopravních policistů. Jejich podezření se po zvážení vozu potvrdilo. Povolená hmotnost byla překročena o jednu a půl tuny. Čtyřiatřicetiletý řidič dostal pokutu 2 000 korun. Zaměstnavateli hrozí až půl milionová sankce.

 

Pil, drogoval a jel

PROSIMĚŘICE. Mladík za volantem Škody Felicia měl nejen 0,56 promile alkoholu, ale na první pohled nebylo zcela zřejmé, zda je jen pod vlivem této návykové látky. Policisté proto přistoupili i k testu na přítomnost drog, který byl pozitivní. Mladík přiznal užití pervitinu. Řidičský průkaz mu již nevrátili a zakázali mu pokračovat v jízdě.