Černý týden fotbalistů: Dva zápasy, jeden bod

Bře 29th, 2016 | By | Category: Sportovní zprávy

kučerův parní válec
Hradec Králové – 1. SC Znojmo 3:1
Během tří měsíců a čtrnácti zápasů úvodní poloviny Fotbalové národní ligy  ztratil 1. SC Znojmo devet bodů. Nyní během jediného týdne a dvou zápasů „stihl“ ztratit víc než polovinu – pět bodů. Mrzet musí vedle remízy 0:0 v Třinci hlavně prohra v Hradci Králové. Místo aby v dobře rozehraném zápase Znojemští jednomu z největších konkurentů v boji o postup odskočili na devět bodů, případně alespoň udrželi šestibodový odstup a kladnou bilanci vzájemných zápasů, nechali po nepochopitelném výkonu v druhém poločase soupeře hrajícího o deseti vyhrát, dotáhnout na tři body a darovat mu lepší skóre ze vzájemných duelů.
V televizním zápase na východě Čech přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by vedoucí celek tabulky Znojmo měla čekat nějaká katastrofa. hosté byli od počátku lepším týmem, měli převahu a vypracovali si řadu standardních situací v podobě rohů, ze kterých byli velmi nebezpeční. Už v 10. min. mohl skórovat zblízka Šamánek, ale jeho pohotová střela po rohu zblízka trefila jen domácího gólmana Hottmara. Ten se v prvním poločase v podobných situacích musel činit ještě několikrát. A když nebyl na místě on, vypomohl mu při šanci Ledeckého z 26. min. spoluhráč, který těsně před znojemským útočníkem číhajícím před odkrytou brankou změnil směr míče do zámezí. Paradoxně se tak po dalším znojemském rohu radovali domácí. Špatný odkop Krmaše se naštěstí pro Hradecké odrazil k jeho spoluhráči ten prodloužil na Malinského, který svlj úprk do odkryté znojemské obrany zakončil centrem na Zorvana a ten se nemýlil. Hosty ale gól z první šance domácích nedeprimoval. Okleštěk se krásně uvolnil v pokutovém území, ale jeho tvrdou ránu Ottmar vyrazil a z následného závaru už nic nebylo. Znojemští ale byli dál aktivnějším týmem a odměna přišla v 38. min. Po dalším rohu si na hranici šestnáctky krásně zpracoval těžký míč Pokorný a tvrdou střelou z halfvoleje napnul hradeckou síť. Do přestávky se tak šlo za stavu 1:1.
Po ní se snažil vykoledovat penaltu domácí Pázler, ale rozhodčí posoudil zákrok znojemského Helíska jako čistý. Naopak vzápětí vyloučil domácím po druhé žluté kartě za šlapák Plašila. Znojemským tím ale příliš nepomohl. Od té doby jako by nabyli dojmu, že se v deseti hrající domácí porazí sami. Ty to ale ani nenapadlo. Naopak i v oslabení se tlačili do útoku a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Hosté naproti tomu jako by spoléhali jeden na druhého, v přechodu do útoku ztratili pohotovost, rychlost i nápad a do obrany šetřili krokem a byli neuvěřitelně laxní. A to se jim vymstilo. Exznojemský Pázler sice několik velkých příležitostí Hradce zahodil, ale v roli střelce jej nahradil v 68. min. Malinský, který při snaze o centr od brankové čáry trefil rameno znojemského obránce Pokorného, od něhož se míč po nepravděpodobné trajektorii obloukem dostal za záda brankáře hostí Veselého. Znojemští až teď pochopili, že domácí se nehodlají porazit sami, a tak začali být aktivnější, což ale vedlo k dalším šancím domácích, kterým otevřená obrana Znojma svědčila. Navíc ještě hosté mohli děkovat rozhodčímu, který dvě ruky znojemských obránců v šestnáctce posoudil jako nastřelené a jeho píšťalka mlčela. Bohužel, když se v posledních minutách hosté konečně dostali k náporu, rozhodčí je v jejich snažení zabrzdil. Nejprve při nebezpečné skrumáži před brankou hradeckých posoudil jako faul hostů zákrok jednoho z hradeckých obránců na vlastního brankáře, po kterém se dlouho nehrálo a gólman Ottmar vystřídal, vzápětí pak po brutální ataku Pázlera na brankáře Znojma Veselého, který se snažil rychle rozehrát, vyloučil za oplácení znojemského gólmana, který se po Pázlerovi ohnal nohou. To by ještě bylo pochopitelné, ale nepochopitelná byla penalta proti Znojmu. Pázlerův faul, který předcházel Veselého reakci, byl totiž evidentní a rozehrávat měli Znojemští. Ale bylo tomu jinak. Protože Znojemští už měli vyčerpanou kvótu pro střídání, Veselého v brance nahradil útočník Šamánek. Ten penaltě čelil neúspěšně a vzápětí rozhodčí ukončil zápas. Z avizovaného čtyřminutového nastavení se tak odehrálo sotva pár vteřin, dlouhé minuty se nehrálo při výměnách brankářů na obou stranách. Vzhledem k vedení domácích 3:1 už to ale nebylo příliš podstatné. Podstatnější bylo, že domácí mohli slavit a hosté zpytovat svědomí, jak po přestávce zpackali slibně vypadající průběh utkání.
Hodnocení trenéra Znojma Radima Kučery se tak nutně rozpadlo na dvě části odlišné jako noc a den. „První poločas slušný, dobrý, možná výborný na to, že jsme hráli v Hradci Králové. Druhý poločas katastrofa, tragédie, bezmoc,“ konstatoval Kučera.
Ten připustil, že vyloučení v řadách soupeře jeho týmu paradoxně uškodilo. „Bylo to totální selhání. Do podvědomí hráčů se po vyloučení dostalo to, že hrají přesilovku, a že můžou něco vypustit, jenže vypustilo jich to vždy všech deset. Ať to beru, když jsme po nějaké ztrátě míče v ofenzivě měli udělat represing, nenastalo to a Hradec měl klid na rozehrávku. Samozřejmě špatné bylo i naše dostupování od obránců, špatný návrat záložníku, středových hráčů. To je to selhání, kdy se hráči v podvědomí nějakým způsobem přehodí a nejedou ve stejném tempu, jako jeli. Snažil jsem se něco změnit prostřídáním, kdybych mohl, vystřídal bych všechny do jednoho. Bohužel pravidla to neumožňují. Už je to taková bezmoc, co s tím dělat. Dělat můžu nyní jen jedno, hráči měli mít v pondělí volno a budou mít trénink,“ konstatoval po zápase znojemský trenér.
Branky: 27. Zorvan, 68. Malinský, 90+7. Mareš. Červené karty: 47. Plašil – 90 + 2. Veselý. Rozhodčí: Pechanec – Kubr, Kožár. Diváků: 1261
Hradec Králové: Ottmar (90. Ordelt) – Holeš, Krmaš (c), Nosek, Plašil – Janoušek – Krátký (50. Mareš), Vlkanova, Zorvan (84. Chleboun), Malinský – Pázler.
1.SC Znojmo: Veselý – Helísek, Pokorný, Svozil, Odehnal (79. Stehlík) – Okleštěk (c) (56. Šumbera), Weber, Nepožitek – Ledecký (66. Njire), Žondra, Šamánek.