České vánoční zvyky na rakouské straně Podyjí

aSobota, 29.11 a neděle, 30. 11. vždy od 13.00 do 19.00 bude patřit na Správě Národního parku Thayatal už vánocům a jeho zvykům. Program je tak zajímavý a tak bohatý, že by jste si ho neměli nechat ujít.

Na návštěvníky čeká krásně ozdobený vánoční stromeček, s láskou vytvořené vánoční dekorace, vůně pečených jablek a svařáku stejně jako obyčeje, hudba, řemesla a kulinářské pamlsky z jiných regionů – to jsou Vánoce jinde.Při příležitosti našeho letošního hlavního tématu „25 let od otevření hranic“ je hostem sousední český Národní park Podyjí a společně jsme pro vás vymysleli opět pestrý program: Sváteční náladu ve vánočně vyzdobené budově Správy NP přinese v sobotu koncert dětského sboru Dyjavánek ze Znojma a ve vánoční divadelní hře se děti z partnerské školy Hardeggu a Pleissingu vydají hledat krále míru. Poté se budou vyprávět pověsti z Podyjí v němčině i češtině. Napínavé a strašidelné to bude po soumraku, kdy přijde na návštěvu Mikuláš se svými společníky andělem a čertem. Při procházce po stezce okolo budovy Správy národního parku osvětlené svíčkami bude Helga Donnerbauer vyprávět, jak se v Čechách slaví svátek svatého Mikuláše. Mikuláš se vydá na procházku s námi a bude rozdávat dětem malé dárečky. Hlavní bod našeho letošního vánočního trhu je ale čtení od Barbary Coudenhove-Kalergi z její knihy „Doma je všude“. Tato v Praze narozená novinářka a korespondentka ORF a bezpochyby známá pamětnice sametové revoluce, která proběhla téměř na den přesně před 25 lety, se náramně k našemu hlavnímu tématu roku hodí. Rozjímavý a působivý bude koncert pěveckého sboru z Hardeggu v neděli pod názvem „Zpívej v době adventu“. Vystoupení skupiny ze sousedního Čížova, při kterém bude představena česká domácí vánoční hudba, uzavře hudební nabídku,“ popsali bohatý program pořadatelé a vyzývají: „Hoďte stres všedních dní za hlavu, užijte si předvánoční atmosféru u skleničky punče a obstarejte si dárečky pro vaše milované!“

U stánků nabídnou nejrůznější řemesla a výrobky z českého národního parku, keramiku, knihy, adventní věnce, květinová aranžmá, vánoční cukroví nebo vánoční ozdoby.Ve vánoční dílně mohou malí návštěvníci dle libosti vyrábět a tvořit vánoční dárky. Kulinářskými pamlsky a horkými nápoji vás budou rozmazlovat kavárna a restaurace Lily a FF Merkersdorf. K tomu budou k mání všelijaké speciality ze zvěřiny.