Chřipková epidemie zasáhla Znojemsko

CIMG2161Zákazem návštěv ve znojemské nemocnici a uzavřením škol vrcholí vlna viróz a akutních respiračních onemocnění v našem regionu. Počet nemocných na sto tisíc obyvatel v minulém týdnu představoval 2 097 a přesáhl tak dvoutisícovou hranici epidemie. Nejvíce pacientů, kteří podlehli virózám, je mezi malými dětmi do pěti let. Hygienici zaznamenali také značný nárůst chřipkových onemocnění, což jsou nemoci, které se klinickými příznaky podobají chřipce, ale jsou bez laboratorního potvrzení. Zatím dvoudenní „chřipkové prázdniny“ pro své žáky vyhlásila Základní škola v Kravsku.

Na jižní Moravě bylo minulý týden celkem 2 613 nemocných na sto tisíc obyvatel. Takže ve srovnání s celokrajným průměrem na tom není Znojemsko a Moravskokrumlovsko nejhůře. Ze sedmi okresů seřazených vzestupně jsme na předposledním místě žebříčku v počtu nemocných. S lepším skóre je za námi jen okres Blansko. K dynamickému nárůstu viróz a akutních respiračních onemocnění došlo v našem regionu během posledních čtrnácti dnů. Předtím tato onemocnění nedosáhla ani hranice tisíc pacientů na sto tisíc obyvatel.

Vysoký počet viróz a akutních respiračních onemocnění byl také v jedenapadesátém týdnu vloni v prosinci, a to 1 017 pacientů na sto tisíc obyvatel, o vánočních svátcích pak nastal pokles. Lékaři evidují do čtvrtého lednového týdne letošního roku jeden případ chřipky. „Laboratorně potvrzený záchyt viru chřipky na Znojemsku byl v aktuální sezoně jednou. Jednalo se o chřipku typu B u dospělé ženy,“ informovala znojemská epidemioložka Petra Nováková.