Co je „in“ o letošních Vánocích

Módní styly a barvy letošních Vánoc ukázala floristická výstava budoucích zahradníků ve Znojmě. Jsou tři. První z nich Mountain Lodge, trend inspirovaný přírodou, teplem a přepychem, je obsažený v tónech mědi, mosazi a tlumené zlaté. „Připomíná aljašskou přírodu, doplněnou o žluté tóny, které jí dodávají pocit luxusu. Květinová aranžmá v tomto stylu se dají použít do venkovského interiéru i městského bytu,“ uvedl Jiří Valenta, učitel znojemské Střední odborné školy na Dvořákově ulici, která výstavu ve svých prostorách uspořádala.

Druhý styl French Chalet, který tvoří barvy bílé, šedé a stříbrné, působí lehce, vzdušně a křehce. Vazby z bílých či růžových květů, nejčastěji lilií, orchidejí, růží či hvězdníků, dotvářejí perličky, andílci a korálky. Letošním hitem jsou stromečky bez jehličí, které se dají se použít jak do prvního, tak do druhého stylu, záleží na doplňcích.

Třetí, velmi honosný a náročný trend má název Oriental Palace. Je inspirován Orientem a vychází z ozdobných interiérů sultánských paláců. Zakládá si na červených, fialových, tmavě růžových a modrých barvách. Květinová aranžmá doplňují prvky evokující země Blízkého Východu, jako jsou zlaté podstavce, matné koule, misky, vázy nebo stylový porcelán. Hodí se do historických či historizujících interiérů nebo pro sběratele. „Při aranžování je třeba vhodně spojovat přírodní a umělé prvky tak aby celek nepůsobil kýčovitě a vulgárně,“ radí Valenta.

Informace a foto najdete také v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-d2172728.htm?o=1