Autobusy jezdí jako o jarních prázdninách, bez školních spojů.

Aktualizováno 11.března (12 hodin). Vzhledem k uzavření škol kvůli zamezení šíření koronaviru budou od zítřejšího dne, od čtvrtka 12. března až do odvolání na všech regionálních linkách IDS Jihomoravského kraje platit jízdní řády, které platily o jarních prázdninách. Omezení se tak týká prakticky jen posilových školních spojů. Nové spoje se do vyhledávačů spojení dostanou přibližně dnes odpoledne. „Je možné, že se situace bude měnit podle aktuálního vývoje. Sleduje prosím web www.idsjmk.cz,“ informují dopravci.

Ve znojemské nemocnici se včera v úterý 10. března uskutečnilo cvičení příjmu pacienta s podezřením na onemocnění způsobené koronavirem. Jeho cílem bylo prověřit jednání personálu a připravenost při příchodu pacienta do nemocnice nestandardní cestou, a to do čekárny centrálního příjmu. „S ohledem na vážnost celé situace ohledně koronavirové infekce a řady pokynů a nařízení, které se v této chvíli na personál chrlí, jsem se dnes ráno rozhodl osobně prověřit celý systém příchodu pacienta s podezřením na koronavirovou infekci,“ sdělil ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík. Simulace proběhla tak, že po příchodu na centrální příjem bylo sestře figurantem, který byl ředitel nemocnice, oznámeno, že má horečku, pálení nosohltanu, kašel a v minulých dnech se mu vrátila dcera z Itálie, která má stejné příznaky. Figurant byl okamžitě sestrou požádán, aby opustil čekárnu a odešel před budovu s tím, že mu hned donese roušku a podá další instrukce. Pacient měl totiž správně volat na čísla, která jsou na dveřích nemocnice a nevstupovat do čekárny! Sestra pacientovi roušku předala a instruovala ho k odchodu na infekční oddělení, které má samostatný vchod. Zde se měl ohlásit a vyčkat příchodu personálu. Figurant byl poté vyzvednut personálem v ochranném pracovním oděvu a speciálním výtahem transportován do ambulance, kde ho vyšetřil lékař. „Jako lékař vím, že jakýkoliv systém péče lze správně ověřit pouze nečekanou a neplánovanou simulací situace, proto jsem se k tomuto kroku rozhodl. Z této simulace vyplynulo několik nevýznamných doplnění, která budou zapracována do stávajícího postupu jako vylepšení péče o pacienta, například informování pacienta o možném delším čekání na příchod personálu v ochranných pomůckách“ zhodnotil ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Aktualizováno 10. března 2020 (14 hodin). Zatím stále platí že na Znojemsku nebyl nikdo diagnostikován s onemocněním nového typu koronaviru COVID-19. Zanedlouho po zasedání Bezpečností rady státu se k mimořádného jednání sešlo také vedení města. Od zítřejšího dne 11. března až do odvolání jsou na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví uzavřeny školy a byly zrušeny všechny akce nad 100 osob.  „Řešili jsme zejména otázku uzavření škol, aktuální kulturní, společenské i sportovní akce, potřebná opatření na sportovištích, a to v souvislosti s mimořádnými opatřeními vydaných vládou dnes dopoledne. Chtěl bych všechny občany uklidnit a ubezpečit, že se jedná opravdu o prevenci, ta je naprosto nezbytná,“ potvrdil znojemský starosta Jan Grois. Město Znojmo bude situaci nadále bedlivě monitorovat. Na pátek 13. března bude svolána Bezpečností rada města Znojma. Také ve Znojmě budou uzavřeny základní školy. Opatření se zatím netýká mateřských škol, ty budou v normálně v provozu.  Na rozhodnutí každého ředitele školy pak je, zda uzavře i kompletně jídelnu, anebo cizím strávníkům poskytne obědy i přes uzavření školy. Městský úřad Znojmo poskytne informační součinnost také základním školám v regionu, tedy nejen těm, které na svém území sám zřizuje. 

Město Znojmo také zrušilo páteční (13. března) běžecký závod CityTrail Pod lampami, závodníkům se nabídne náhradní termín nebo vrácení registračního poplatku. Bez náhrady se ruší sobotní Fitness kongres, který měl být ve sportovní hale F. J. Curie, a také sobotní Bludičkový běh pro malé a větší. Jedinou akcí, která v programu Jarních Dnů zdraví zůstává, je nedělní cyklovýlet Na kole za sousedy s Winners Nový Šaldorf. Předpokládaný počet účastníků podle registrací i zkušeností z minulých let tu bude menší než 100 lidí, akce nemá žádné organizační zázemí ani diváckou kulisu.

Městském divadle ve Znojmě se ruší všechna představení, která se měla odehrát tento týden. U všech zrušených představení řešíme náhradní termíny, o kterých budeme informovat. Po zasedání Bezpečnostní rady města Znojma, které je svoláno na pátek 13. března, se v návaznosti na aktuální vývoj rozhodne o divadelních představeních konaných v dalším týdnu. Ruší se také Nedělní pohádka, která měla proběhnout tuto neděli ve Štukovém sále Znojemské Besedy. Pro Nedělní pohádku se bude hledat náhradní termín. Ruší se také plánované hudební a taneční akce pro seniory, které měly proběhnout příští týden v domě s byty zvláštního určení na Vančurově 17. Konání festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který je v plánu od 19. března, bude na programu jednání páteční bezpečnostní rady.

Sportovní utkání jen bez diváků 

Z opatření Ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se sportovní utkání konat mohou, avšak bez účasti diváků. Správa nemovitosti města Znojma jakožto provozovatel sportovišť ve Znojmě bude nicméně dbát i na to, aby kapacita jednoho sportoviště v jeden čas byla maximálně 90 lidí, a to i mimo sportovní utkání (veřejné bruslení, akce v hale apod.). 

Ve Znojmě platí zákaz návštěv v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem a také zákaz návštěv v odlehčovacích službách, které provozuje Centrum sociálních služeb Znojmo. Rovněž platí doporučení, aby senioři dočasně do těchto služeb nechodili, pokud jejich rodinní příslušníci byli v rizikových oblastech. Nemocnice ve Znojmě  vydala zákaz návštěv na všech odděleních. Ode dneška pondělí 9. března rozdávají policisté, hasiči a celníci na hraničním přechodu v Hatích cestujícím směřujícím do naší republiky letáky, které je informují o preventivních opatřeních v souvislosti s COVID-19. „Pokud vyhodnotíme posádku vozu jako potencionálně rizikovou, například se vrací s lyžemi, můžeme cestující vyzvat ke změření tělesné teploty a následují další opatření,“ informoval mluvčí Policejního prezidia naší republiky David Schön.  

Znojemská nemocnice ode dneška pondělí 9. března přistoupila k domácímu vyšetřování pacientů s podezřením na koronavirus. Kraj oslovil znojemskou nemocnici pro její  polohu, velkou spádovost pacientů a současně provoz infekčních lůžek. „Pacient, který bude mít příznaky onemocnění koronavirem (teplota, kašel, bolesti kloubů a svalů aj.) a cestovatelskou anamnézu (pobýval v postižené oblasti) kontaktuje linku 112. Pokud bude epidemiologem doporučeno provedení výtěru z nosu, bude kontaktována Zdravotnická záchranná služba, která bude informovat personál naší nemocnice, aby se připravil na provedení domácího odběru. Pacientovi bude u něj doma proveden výtěr z nosohltanu, který se následně převeze k vyšetření do Fakultní nemocnice Brno. Tento druh vyšetření bude fungovat denně od 7 do 19 hodin,“ přiblížil nový způsob vyšetření Zdeněk Monhart, náměstek pro léčebně preventivní péči Nemocnice Znojmo. Stále platí, že pacienti, kteří mají podezření na toto onemocnění mají pomoc vyhledat telefonicky. 

Snímek je z kontrolního stanoviště policistů na Hatích, kteří řidičům vracejícím se z Rakouska do naší republiky rozdávají letáky s informacemi o koronavirové infekci a prevenci proti tomuto onemocnění.  

Více se dočtete v 11. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.