Desítky záchranářů zasahovaly ve Vratěníně

V polovině minulého týdne se stala vážná dopravní nehoda dvou dodávkových vozidel s českými a rakouskými registračními značkami za Vratěnínem, v blízkosti mezinárodního přechodu státní hranice České republiky s Rakouskem s větší skupinou cyklistů na organizované projížďce českého a rakouského „Cycling Club“. V jejím důsledku došlo ke zranění velkého počtu osob (včetně smrtelného) a dopravní nehoda zablokovala silnici v obou směrech. Tak přesně znělo zadání v historii prvního Mezinárodního taktického cvičení složek integrovaných záchranných systémů krajů a dobrovolnických týmů Sanitka 2015.

Cvičení se účastnilo přes 150 příslušníků složek IZS (Integrovaného záchranného systému) z české i rakouské strany. „Jde o konkrétní příklad spolupráce, kterou zakotvuje v minulých dnech vládou schválená Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Cíl cvičení byl jasný – přenést mezivládní dokument do živé praxe. Nacvičovali jsme prakticky součinnost záchranných služeb, hasičů, policistů na simulované dopravní nehodě. Ukazovali jsme, jak funguje společný systém velení, dorozumívání, konkrétní zásahy na místě, rozdělení pacientů, ošetření. Šlo o spolupráci nejen pozemních záchranek, byly zde i letecké záchranné služby z obou stran hranice,“ konstatoval hejtman Michal Hašek,který byl společně s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem, velvyslancem Rakouské republiky v ČR Ferdinandem Trauttmansdorffem a představiteli Kraje Vysočina a Jihočeského kraje také přítomni.

Desítky přítomných hostů a přihlížejících tak mohly na vlastní kůži zažít a hlavně vidět téměř bezchybnou práci hasičů, zdravotníků i policistů. Na pomoc zraněným přijela nejen více než desítka sanitek z širokého okolí, vidět byly hasičské vozy všech velikostí, přiletěly i tři vrtulníky. Záchranné práce byly koordinovány a slyšet bylo nejen češtinu a němčinu, ale i angličtinu. Celý zásah trval více než hodinu.