Do znojemské matriky přibyla Eveline Lola, Bibiana i Santiago

 Téměř tisícovku nově narozených dětí museli v loňském roce do svého seznamu zapsat matrikářky Městského úřadu ve Znojmě. I když jich nebylo ještě tolik, co bývalo v minulosti, přece jen počet narozených dětí oproti předchozímu roku mírně narostl. A že se při zapisování jmen našich nejmenších spoluobčanů někdy tiše divili! Posuďte sami.

„Za rok 2015 se narodilo celkem 960 dětí v nemocnici a dvě děti se narodily doma. Z toho chlapců bylo 457 a děvčátek 505,“ nahlédla do svých poznámek matrikářka Jana Bojanovská.

Pokud jde o jména, v loňském roce bylo nejoblíbenější jméno Jakub. Toto jméno bylo zapsáno v matriční knize narození 31 x, druhý byl Adam 27 x, třetí Tomáš 22 x, čtvrtý Matěj 17 x a pátý Jan 16 x. ten ještě nedávno bezpečně vedl.

U děvčátek zůstala nejoblíbenější Eliška. Těch loni přibylo 22, hned po ní následovala Natálie 19 x, pak Tereza 18 x, oblíbenou se stala Sofie 17 x a pátou příčku obsadilo jméno Anna 16 x.

Některým rodičům však pro jejich ratolesti nestačilo jedno jméno. „V loňském roce dávali rodiče svým ratolestem dvě jména. Bylo jich tolik, že nelze všechny vypsat, tak alespoň vyberu část z nich. U děvčátek to bylo Evelin-Carol, Sofia Anna, Kateřina Anděla, Eveline Lola, Edita Ellen, Lara Zuzana, Jasmin Neva. U chlapců už tolik exotiky nepřevládalo. Zajímavá byla jména Martin Maxim či Sebastian Max,“ pokračuje matrikářka.

Pokud se vám zdála předchozí jména na české poměry netradiční , ta další vás možná překvapí ještě o trochu více. Zdá se, že rodiče opravdu kreativitou nešetří.

„V současné době máme v matriční knize zapsaná i jména, která jsou u nás stále ještě ne dost obvyklá. U kluků je to například Adrian, Bruno, Ben, Calvin, Derek, Diego, Egon, Elliot Fabien, Jordan, Rikardo, Santiago. U děvčat je to Adél, Amanda, Agnes, Aurélie, Berenika, Bibiana, Carmen, Dalida, Franceska, Jasmin, Jolanda, Lara, Lija, Mia, Ráchel, Rebeka, Thea, Zara,“ vypočítává Jana Bojanovská. Že vám některá jména připomínají tu sportovce, tu zpěvačku či hrdiny seriálů? Tohle ovšem není podle matrikářek nic neobvyklého, s tímto jevem se setkávají už desetiletí.

Jsou však i rodiny, kde se ctí tradice a tak se pomalu vrací i staročeská jména. Takže nechybí mezi dětmi ani Antonínové, Františkové, Josefové, Mikolášové či Prokopové, Boženy , Evelíny, Leontýny, Vilemíny nebo Vlasty. Mnohdy jde však jen o jednotlivé případy.

Narození každého dítěte je velkou událostí. A když je miminko zdravé, mají rodiče stonásobnou radost. „Největší a nejtěžší miminka loňského roku měla 4.580 kg a 54 cm, 4.540 kg a 53 cm a 4.400 kg a 52 cm. Loni rodilo nejvíce maminek s ročníky narození 1980 -1989. Nejmladší tatínek měl 17 roků, maminka 18, nejstarším otcem se stal 66 letý muž a nejstarší maminkou byla 44 žena. Největší věkový rozdíl mezi rodiči byl 33 let,“ připojuje další zajímavosti ze statistiky matrikářka.

V roce 2015 se ve znojemské nemocnici narodilo hned patnáctero dvojčátek.

Mezi maminkami byly i Mongolky ( 3) Slovenky (4), Ukrajinky (2) Vietnamky (16) a jedna Rumunka.

Pokud jde o maminky s více dětmi, tak jedné vdané matce se narodilo již 8 dětí a svobodné matce 7 dětí.

„Den, kdy měli porodníci nejvíce práce byl hned ze začátku roku 2015. Bylo to 7.1. a to se narodilo 9 dětiček, dva dny nato 9.1. to bylo 6 kluků a holek, 20.2. má ve svém datu narození 7 dětí a 16.10. 8 dětí. Další zajímavostí, kterou nám sdělili rodiče narozeného miminka je, že děvčátko se narodilo dne 7.1.2015 a její bratr se narodil 7.1.2010. Tedy přesně za 5 let,“ prozrazuje matrikářka Jana Bojanovská.

Na závěr vyslovila přání. „Naši předkové měli jeden krásný zvyk, který nazývali vítáním do obce. Vždy, když představený šel dítě vítat, přivítal je slovy…vyrůstej do krásy, vyrůstej do síly, vyrůstej k radosti svých rodičů…přál všem hodně zdraví a štěstí. I my bychom chtěli jménem Sboru pro občanské záležitosti ve Znojmě rodiče pozvat na vítání občánků. Pokud budou mít zájem, tak se mohou telefonicky nebo osobně domluvit na matrice Znojmo,“ pozvala Bojanovská.