Dobrodružný život filmařů v Africe představí dokument, promítne se v knihovně

Dávno před tím, než Joy Adamsonová napsala knihu o lvici Else, dříve než Hanzelka a Zikmund vyrazili na cestu kolem světa a než byl v Africe založen první národní park, se odehrál neuvěřitelný příběh „Rebelů z Kansasu“, který fascinoval mimo jiné Charlieho Chaplina, Jacka Londona či britskou královskou rodinu. Nejen oni, ale i diváci po celém světě byli uchváceni filmy a knihami Martina a Osy Johnsonových, kteří jako první světu ukázali, že v Africe, na Borneu, ani v Oceánii nečíhají krvežíznivá monstra ani bojechtiví lidožrouti, ale rychle mizející svět.

Pozoruhodný život této manželské dvojice představí ve znojemské knihovně v pátek 11. ledna v 17hodin celovečerní dokumentární film Archa světel a stínů. Bude to za přítomnosti jeho režiséra Jana Svatoše. Vloni natočený film představuje divákům zcela poprvé v novém kontextu dílo a odkaz významných těchto amerických manželů, kteří byli filmaři, spisovateli i dobrodruhy. Tvůrce dokumentu volně navazuje na svůj trojnásobně oceněný režijní debut Africa obscura ….

Více informací najdete ve 2. čísle tištěné podoby Znojemského týdne a v jeho inetrnetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, noviny, noviny regionální.

Na snímku nahoře režisér snímku Jan Svatoš a kameramanka  Romi Svatošová-Straková, na fotografii dole jsou manželé Martin a Osa Johnsonovi.