Dominik Hašek: MS by mělo být jednou za dva roky

hašek na ořez

Nejlepší hokejový brankář světa. To je oprávněné přízvisko Dominika Haška, zlatého medailisty z Nagana, vítěze Stanley Cupu i domácí Extraligy a držitele mnoha individuálních ocenění včetně těch nejslavnějších, jako je Hart Trophy a Vezina Trophy. Tento sympatický sportovec v úterý ve Znojmě sledoval marný boj fotbalistů 1.SC o udržení naděje na postup do nejvyšší soutěže. S Dominikem Haškem jsme si v exkluzivním rozhovoru pro Znojemský týden povídali samozřejmě o hokeji, ale i o dalších věcech.

 

Polovina května je dobou hokejového mistrovství světa. Sledujete ještě hokej nebo jste ho úplně hodil za hlavu?

Samozřejmě jsem mistrovství světa sledoval. Nebudu říkat, že se dívám na každý zápas, ale viděl jsem většinu našich utkání a sem tam se podíval i na jiný hokej. Nejsem sice takový expert jako třeba pan Sýkora nebo David Pospíšil, ale hru našeho mužstva sleduji a fandím mu.

Vy sám jste si světových šampionátů moc neužil, většinou jste měl jiný program, protože jste bojoval v zámoří o Stanley Cup, že?

Já jsem jezdil na mistrovství světa ještě v osmdesátých letech. Bohužel potom jsem šel do Ameriky, to bohužel berte s rezervou, a s těmi mužstvy, se kterými jsem hrál, jsme postupovali do play off a tu šanci reprezentovat už jsem neměl. A když jsem se ještě na dva roky vrátil do Evropy, trenéři už brali mladší brankáře, což mě mrzelo, protože jsem si ještě jednou chtěl mistrovství světa zahrát. To se mi už nepodařilo, ale ničeho nelituji, s hokejem jsem zažil hodně.

 

Jak na ta osmdesátá léta vzpomínáte. Většinou to byl boj mezi námi a Sověty…

Ta ruská mašina tehdy byla, nechci říci přímo neporazitelná, ale podařilo se to pouze Švédům v roce 1987 a nám v roce 1985. Jinak to mužstvo bylo pod tvrdou rukou Tichonovova a bylo těžké je porazit. Z hodně zápasů proti nim jsem odešel se svěšenou hlavou. Poprvé jsem proti nim hrál na mistrovství světa v roce 1983 a prohráli jsme tuším 2:5 nebo tak nějak, už si to přesně nepamatuji (1:5 – pozn. red.).
Nemyslíte si, že tenkrát měly šampionáty aspoň pro nás Evropany větší úroveň než dnes?

To je složitá otázka. Dnes je to lepší v tom, že ten šampionát může vyhrát šest mužstev. Dřív to bylo o tom, že to vyhrají Rusové a ještě tak maximálně my nebo Švédové. Finové ještě nebyli tak dobří, Kanada tenkrát přijížděla se špatnými mužstvy, Amerika to samé. Ta konkurence je dnes větší, má to větší náboj, Švýcaři nebo Dánové, mužstva, která dříve bývala do počtu, dnes mohou dosáhnout na medaili. Co je ale škoda a myslím si, že je to názor většiny lidí, že by to mistrovství mohlo být jednou za dva roky, aby mělo ještě větší náboj. Ale IIHF na to má jiný názor. Samozřejmě. Jsou to peníze do kasičky. Hlavně v roce olympiády je podle mě mistrovství naprosto zbytečné. Každý rok je to pro ty hráče po té náročné sezóně až moc.

 

Celý rozhovor najdete v papírovém vydání Znojemského týdne z 23. května.

IMG_0200 IMG_0204 IMG_0245 IMG_0252 IMG_0254