Domov seniorů v Miroslavi bude mít i kapli

Domov pro seniory bude mít i kapli 1Zatím jen v plánech architektů stojí miroslavský domov pro padesát důchodců, který chce kraj začít stavět už v příštím roce. Projekt tvoří dvoupatrová budova jedno a dvoulůžkových pokojů se sociálním zázemím, zdravotnickými provozy, kaplí, prádelnou, sklady, garáží a kancelářemi. V dalším přízemním bloku vznikne kuchyň s jídelnou, kterou bude možné využít i jako společenský sál. Polovinu z padesáti míst tvoří domov se zvláštním režimem.

Stavba vychází na více než 130 milionu korun. Pokud kraj dostane 95 milionový příspěvek z Ministerstva práce a sociálních věcí, doplatí zhruba 36 milionů. Ministerská dotace tak uhradí asi pětasedmdesát procent nákladů.

Penzisté se zajímají především o menší zařízení, protože chtějí zůstat v přirozeném prostředí. „Podle údajů za loňský rok je v Jihomoravském kraji 3 128 míst v domovech pro seniory a 2 796 míst v domovech se zvláštním režimem. Pro nedostatečnou kapacitu jsme museli odmítnout zhruba 3 716 žadatelů,“ uvedl náměstek hejtmana Marek Šlapal. Připustil, že v rámci tohoto počtu jsou i duplicitní žádosti, které si někteří lidé podávají „pro strýčka příhodu“ do více zařízení.

Už v tuto chvíli v krajském rozpočtu blokujeme 36 milionů korun a žádáme zhruba o sto milionovou dotaci ministerstvo. Miroslavští si mohou být jisti, že jakmile kraj dostane peníze od státu, tak tato investice bude realizována co nejdříve. Předběžně počítáme s výstavbou v letech 2016 až 2018,“ konstatoval hejtman kraje Michal Hašek.

Domov seniorů bude stát nad základní školou v bývalé školní zahradě. Kraj projekt vypracoval ve spolupráci s Miroslavskými. „Pozemky o výměře přibližně 8 500 metrů čtverečních město bezplatně převedlo na Jihomoravský kraj. Město Miroslav a kraj splnily všechny požadované podmínky. Nyní čekáme, zda bude projekt ministerstvem schválen. Již je vydáno stavební povolení.,“ potvrdil starosta Miroslavi Roman Volf. Ocenil, že v objektu vznikne 42 pracovních míst.