Dřevěný kříž připomíná oběti bitvy u Znojma

Čvc 15th, 2014 | By | Category: Regionální zprávy, Zpravodajství

krizJen hromada hlíny a malá destička do minulých dní připomínala na hřbitově v Louce, že tu leží ostatky
„Dost bylo krve.. legendární věta císaře Napoleona, která zastavila bitvu. Zachránila mnoho životů. Patrně zachránila celé město před zničením. Pro 53 obětí, ale už bylo pozdě,“ řekla hned v úvodu jedna z organizátorek největší vzpomínkové akce na Napoleona Šárka Fialová. „Umřeli patrně v některém z Dobšických lazaretů, či přímo na bitevním poli. Hromadný hrob byl odkryt při výstavě jednoho ze znojemských supermarketů. Bylo zde pochováno 52 chlapců a jedna žena. Antropologický výzkum ukázal, že se jednalo většinou o chlapce ve věku šestnáct až osmnáct let, někteří byli dokonce i mladší. Ve Francii roku 1809 už byly vyčerpány zdroje dospělých mužů, a tak museli do armády nastupovat tito mladíci. Zároveň průzkum ukázal, že jejich ostatky jevily známky nadměrného opotřebení, se kterými se je možné setkat jen u velmi starých lidí. To svědčí o nadměrném přetěžování, dlouhých pochodech, špatné stravě. Zásluhou nadšenců z klubu vojenské historie Znojmo, byl v roce 2009 přenesen na vojenskou část zdejšího městského hřbitova,“pokračuje další z hlavních organizátorů a jeden z hlavních představitelů ukázkové bitvy Ivan Vystrčil.
Od té doby hrob připomínala pouze hromada hlíny a malá destička označující místo posledního odpočinku.
„Z iniciativy organizátorů vzpomínkových akcí Znojmo-Dobšice 1809, byl nad místem posledního odpočinku bitvy, vztyčen symbolický dřevěný kříž. A tak k prsti jejich rodné země, kterou do hrobu uložili členové klubu vojenské historie Znojmo, byl přidán pamětní kříž, jako symbol věčnosti a víry,“ přidává produkční.
Kříž je zajímavý tím, že je vyroben z jedlového dřeva, více jak 300 let starého.
„Materiál na jeho výrobu pochází z krovů kostela sv. Havla v Dřevosticích na Přerovsku. Zde byl za napoleonských válek válečný lazaret a tak dochází k symbolickému spojení dvou moravských lokalit, kterými prošly na napoleonské války. Více jak dva metry vysoký kříž vyrobil restaurátor Robert Tuček. Kříž je opracován technologií starou několik století. Není totiž natřen, ale je opálen plameny ohně. Je to nejen ochrana před povětrnostními vlivy, ale i symbolické vyjádření utrpení těch, kteří pod křížem spí svůj věčný spánek,“ uzavírá.
Kříž byl slavnostně představen veřejnosti v pátek 11.července ve 22.00 při pietním aktu obětem válek, za účasti zástupců klubů vojenské historie a třiceti pěti členného pěveckého sboru z francouzského Toulouse. Při té příležitosti byl celý prostor osvětlen desítkami svíček, na paměť obětí válek.

Tags: ,

Comments are closed.