Dřevorubectví zůstává jako jeden z mála sportů doménou mužů

drevorubec

Silné paže, obratnost, přesnost a také vybavení za statisíce. To je Timbersports neboli dřevorubecký sport. Stále populárnější klání silných mužů, se kterým se mohli seznámit v sobotu diváci v Jevišovicích, kam přijeli dva čeští reprezentanti Aleš Svoboda a Jan Kamír. Ten nejznámější, Martin Komárek, který je hvězdou ve světovém měřítku, sice oproti informacím z pozvánek chyběl, ale i tak se diváci na Starém zámku dobře bavili.

Svoboda s Kamírem jim postupně představili všechny dřevorubecké disciplíny. Pilu jednoručku si mohli vyzkoušet i zájemci z publika. Zasoutěžit si mohly i děti, třeba ve zvuku napodobujícím motorovou pilu anebo ve válení odřezaných kotoučů dřeva. Jaké se vůbec pro Timbersports používá?

Zpravidla je to u nás topol a osika, ve světě i borovice vejmutovka. Aby byly zajištěné pro všechny stejné podmínky, kmeny se soustruží na určený průměr a poté se ještě rentgenují,“ vysvětlil Jan Kamír, člen reprezentačního družstva, které získalo v roce 2008 titul mistrů Evropy. Dřevorubcem je podle svých slov osmadvacet let, Timbersports se závodně věnuje zhruba deset let a patří u nás k nejstarším závodníkům. V Jevišovicích se mu povedla i jedna rarita. Při přesekávání stojícího kmene se mu povedlo zlomit topůrko závodní sekery, která přijde zhruba na osmnáct tisíc korun. „Je to teprve podruhé, co se mi to za deset let stalo,“ kroutil nevěřícně hlavou Kamír. Topůrka závodních seker vyrábí z ořechového dřeva v Kanadě firma Hickory (u nás známá zejména hudebníkům produkcí bubenických paliček). Naši závodníci zpravidla vlastní osm speciálních seker. Vrcholoví světoví sportovci jich podle Kamíra mají i šedesát.

Timbersports vůbec nejsou levnou záležitostí. Pily jednoručky používané pro jednu ze šesti disciplín, dělají jen tři výrobci, všichni na novém Zélandu. Závodníci mají dva tipy. Tréninkový za 20 – 25 tisíc, který vydrží déle nabroušený a závodní, ten přijde na 50 tisíc a po každých 20 – 30 řezech se musí poslat na Nový Zéland nabrousit. To vyjde na dalších 15 až 20 tisíc. „Není to tak, že by ta pila byla tupá. Ale už zkrátka tak neholí, jak potřebujeme,“ zdůrazňuje Jan Kamír.

Ještě finančně náročnější je tzv. Hot Saw, neboli speciální pila o výkonu 62 koní. To je víc než má motor běžné Fabie. 27 kg vážící pila, jejíž zvuk připomíná motor formule 1, vyjde na sto osmdesát tisíc a vydrží tak 120 řezů. Jeden řez s ní tak vyjde na neuvěřitelných patnáct set korun.

Disciplínou patrně nejbližší běžné dřevorubecké práci je odřezávání kotoučů produkční motorovou pilou. Jak je tady zajištěna rovnost podmínek pro soutěžící? „Na závodech se používají zbrusu nové pily Stihl s novými řetězy. Technik od Stihlu je vždy všechny seřídí na stejné otáčky, aby měl každý stejné podmínky,“ uvedl Kamír.

Nejnáročnější disciplínou dřevorubeckých sportů je patrně přesekávání kmene ve výšce. V Jevišovicích to předvedl Aleš Svoboda a diváci na chvíli stuhli, když mu prkno ve výšce více než dva metry, na kterém stál, vyklouzlo z kapsy a on se zřítil se sekerou ostrou jako žiletka dolů. Prokázal ale dostatek obratnosti, aby se mu nic nestalo a po úpravě kapsy kmen ve výšce přes tři metry přesekal. 

drevorubec1

Řezání s pilou jednoručkou si v Jevišovicích vyzkoušel i starosta Petr Málek, který byl autorem nápadu ukázat na Znojemsku dřevorubeckou show. „Viděl jsem to na youtube a zaujalo mne to. Navíc nevím o tom, že by to bylo někde u nás v regionu k vidění, proto jsem je pozval k nám do Jevišovic,“ vysvětlil Pavel Málek, jak ho napadlo ukázat Jevišovicícím tento netradiční sport, který jako jeden z mála stále patří jen mužům. Na rozdíl třeba od boxu, vzpírání či skoků na lyžích, o fotbalu či hokeji nemluvě, v něm totiž stále ještě nesmí závodit ženy.

V našich končinách zatím tento chlapský sport není příliš k vidění. Zájemci se s ním ale mohou seznámit na televizní stanici Eurosport, která přenosy ze světových soutěží vysílá pravidelně v období vánočních svátků. Naši reprezentanti si při nich zpravidla nevedou vůbec špatně a možná mezi nimi bude i dvojice, která své umění předváděla v Jevišovicích. 

drevorubec0