Drogy vždycky zradí, nedávejte jim šanci

drogy-vzdycky-zradi-1

Dočasnou sílu, energii, odvahu, štěstí, uklidnění či povzbuzení dodávají lidem drogy. Daň, kterou si za to vybírají v podobě abstinenčních příznaků, splínu, depresí až psychických nemocí, je krutá a mnohonásobně převyšuje požitek z užívání omamných látek. Toto všechno si během preventivní akce „Nedej drogám šanci.“ minulé pondělí připomnělo 535 studentů prvních ročníků znojemských středních škol. „Právě toto věkové období je pro mnoho mladých lidí přelomové a kritické. Ze známého prostředí přecházejí do prostředí cizího, mezi nové spolužáky a tato skutečnost může být pro některé riziková. Naváží nevhodná přátelství, setkají se s drogami, stanou se obětí nejrůznějších útoků na sociálních sítích. Na všechny tyto situace reaguje zmíněný projekt. Prvotně je zaměřen na drogovou problematiku, neboť v tomto věku touží vyzkoušet něco nového a začlenit se do nového kolektivu,“ vysvětlila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Odborníci na drogovou problematiku se studenty rozebrali nejen konkrétní případy závislosti na různých omamných látkách jako je marihuana, pervitin, kokain, extáze, heroin či LSD, ale přiblížili jim trestní odpovědnost za výrobu, přechovávání a distribuci drog. Upozornili, že drogoví dealeři pod vidinou zisku, drogu často pančují nehašeným vápnem, omítkou, drceným sklem a dokonce i jedem na krysy. Také uvedli konkrétní případy dopravních nehod, které zavinili řidiči pod vlivem alkoholu a drog. Mladí lidé si na závěr poslechli životní příběh ženy, která se vymanila ze spárů drogy a muže dříve závislého na výherních automatech.

Projekt Policie České republiky „Nedej drogám šanci“ pod záštitou Krajského úřadu Jihomoravského kraje probíhá ve všech okresních městech na jižní Moravě. Akci v sále Společenského centra Dukla ve Znojmě zahájil místostarosta Znojma Jan Grois a zástupce vedoucího územního odboru Znojmo Policie České republiky plk. Mojmír Březík.

drogy-3  drogy-4    drogy-5

drogy-vzdycky-zradi-2

 

drogy-6