Druhé kolo senátních voleb: Třetina vs. Grois

Tento týden půjdeme ještě jednou k volbám. Ve druhém kole senátních voleb rozhodneme, zda se stane novým znojemským senátorem Jan Grois, nebo Tomáš Třetina.

Dva finalisté senátorského klání nemohou být od sebe více odlišní. Jeden razí politiku TOP 09, druhý spoléhá na obyčejné lidi na Znojemsku. Každý z obou mužů má naprosto rozdílný pohled na důležité otázky, které se týkají života nás všech, a každý z nich může v Senátu ovlivnit náš život jinak.

Redaktoři Znojemského týdne pečlivě sledovali senátní besedu a odpovědi obou kandidátů ve znojemském kině Svět těsně před senátními volbami. Z obsáhlé a dlouhé diskuse, která minulou středu trvala téměř 3 hodiny, vybíráme tři nejzajímavější témata, která demonstrují postoje obou kandidátů.

Prvním tématem samozřejmě byly krajské a senátní volby. Volby do Senátu vždy budí emoce. Hodně voličů zastává názor, že Senát je zbytečný a že by se měl zrušit. Co si o zrušení Senátu myslí Jan Grois a Tomáš Třetina?

Jan Grois: Jsem proti zrušení Senátu. Senát je pojistkou demokracie. Navíc Senát často opravuje zákony, které vypouští Poslanecká sněmovna, a vrací je zpět k přepracování.

Tomáš Třetina: Senát určitě nerušit. Senát je pojistkou demokracie. Kdyby v Senátu nebyli právě ti senátoři, kteří tam jsou, tak by už dávno došlo ke změně ústavy a extrémisté by se dostali k moci. Mě nepřekvapuje, že zástupci SPD a komunistů jsou pro zrušení Senátu, protože to jsou extremisté.

Dalším velkým tématem minulého týdne byla migrační politika. Migrace se řešila v Bruselu, kde Ursula von der Leyenová řekla, že: „Migrace je problém, který v příštích letech nezmizí.” Evropská unie proto mluví o povinné solidaritě. Vláda proto uvažuje o vybudování nového migračního centra na jižní Moravě. Kandidáti proto odpovídali na otázku: Budete souhlasit s povinnými kvótami a nekontrolovatelnému přílivu migrantů na naše území?

Jan Grois: Rozhodně ne.

Tomáš Třetina: Ano. V tuto chvíli ale neznáme žádná pravidla pro rozdělování migrantů ani žádné přesné podmínky, za jakých by to bylo, takže věnovat se dále této problematice je irelevantní.

Třetím největším tématem minulého týdne byly ekonomické dopady koronakrize, které trápí čím dál větší skupinu lidí v Česku. V té souvislosti se také diskutuje o tom, zda by náhodou nebylo dobré přijmout euro. Kandidáti proto dostali otázku: Jste pro přijetí eura na úkor zániku české měny?

Jan Grois: Stručně a jasně. Ne. Odstup České republiky od průměru eurozóny je značný a přijetí eura v současné době by znamenalo velkou finanční hrozbu pro nízkopříjmové skupiny obyvatel jako matky samoživitelky nebo seniory. Všichni víme, že lidé u nás na Znojemsku nevydělávají miliony, takže za mě ne.

Tomáš Třetina: Ano. Přijetí eura nám podle mě přinese spoustu výhod, o kterých bych mohl mluvit půl hodiny. Kolega je proti euru, já pro. Jsem přesvědčen, že nám to přinese výrazné ekonomické výhody.

Všechny odpovědi finalistů senátních voleb můžete shlédnout na internetu. Celá beseda z kina Svět je ke zhlédnutí na LiveTalk Znojmo.