Dukovany bojují o licenci na další roky

dukovanská elektrárnaPříští rok měl být podle projektu posledním, kdy bude z prvního bloku jaderné elektrárny v Dukovanech proudit do sítě elektřina Do roku 2017 pak měly být odstaveny i zbývající bloky. Tento černý scénář pro soběstačnost naší energetiky i zaměstnanost na Třebíčsku a Znojemsku se zřejmě nenaplní. Alespoň podle slov představitelů společnosti ČEZ, kteří minulý týden na jednání v Dalešicích jasně deklarovali, že chtějí provoz elektrárny udržet minimálně do roku 2035.
„ČEZ má zájem provozovat Dukovany do roku 2035. Od 1. ledna přijde jako ředitel Miloš Štěpanovský a ten má jasný úkol, připravit personál i elektrárnu na dalších dvacet let provozu,“ uvedl ředitel divize výroba ve společnosti ČEZ Ladislav Štěpánek.
Do hry se podle něj dostala ještě další varianta  vybudování tzv. 5. bloku, který by měl začít fungovat souběžně s odstavováním čtyř původních. V tom případě by Dukovany byly spojeny s jadernou energetikou až někam k roku 2085. Generace právě narozených dětí by se podle tohoto scénáře mohla dočkat neobvyklého pohledu na zelenou louku namísto jedné z největších staveb republiky krátce po dovršení sedmdesátky.

Více ve vydání Znojemského týdne z 18. 11. 2014