Ekonom Michal Plaček: Izolační opatření jsou v tuto chvíli racionální strategií

Hospodářské dopady současné koronavirové krize a různé scénáře, které mohou nastat, popisuje docent Michal Plaček. Město Znojmo již přijalo či chystá řadu opatření na tzv. Den poté, kdy nouzový stav skončí, ale neskončí s ním problémy, které vyvolal. Renomovaného vědce jsme požádali na toto téma o rozhovor.

 

Jaký podle vás může mít koronavirová krize vliv na ekonomiku?

Podle mého názoru záleží na tom, jak dlouho bude současný stav trvat. Ale už teď se objevují názory, že ta izolační opatření jsou moc tvrdá a v konečném důsledku to bude horší, než kdyby se žádná nečinila. S tím já nesouhlasím. Největším problémem je, že doposud nejsou žádná ucelená data, podle kterých byste mohli odhadnout dopady a proto státy reagují podle principu předběžné opatrnosti. Snaží se ochránit svůj zdravotní systém a pomocí izolačních opatření oddalují vrchol krize, aby to systém zvládl.

 

Jde vůbec tato data nějak srovnávat, když každý stát má jinou metodiku?

To je trochu problém. Například v Anglii představila Kings College epidemiologický model, který říká, že nechat projít epidemii populací by mohlo stát Velkou Británii stovky tisíc životů. Minulý týden vyšla studie z Oxfordu, která říká, že důsledky covidu nebudou tak zlé a že si touto nemocí prošlo asi 70 % populace. Problém je, že každý model je založen na určitých předpokladech a ověřit, či vyvrátit tyto předpoklady nějaký čas trvá, což teď nemáme. Takže státy poměrně racionálně volí  strategii předběžné opatrnosti.

 

Měli jste nějaký vzor země, kde to zvládli?

Příkladem dobré praxe je Singapur a Tchaj-wan. Hodně se mluví i o Číně, ale tam si nejsem jistý, nakolik jsou ta data věrohodná.

 

A jak to tedy dělali třeba na tom Tchaj-wanu?

Tam to bylo založené na masívním testování a izolování přenašečů. Z ekonomického hlediska je vždy výhodnější izolovat ty rizikové a nemocné než izolovat celou společnost. To ale předpokládá, že musíte mít dostatek testů a také technických kapacit, abyste mohli opatření realizovat rychle.

 

Celý rozhovor v tištěném vydání Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-14-2020-d5813002.htm