Epidemie „žloutenky A“ i na Znojemsku

 Jako epidemii hodnotí hygienici na jižní Moravě výskyt žloutenky typu A nazývané také jako „nemoc špinavých rukou.“ „V červenci přibývalo každý týden kolem deseti nových případů, v prvním srpnovém týdnu je již více než patnáct případů. V pátek 5. srpna bylo na jižní Moravě hlášeno celkem 136 potvrzených případů, což je oproti předchozím rokům počet desetinásobný,“ konstatovala epidemioložka Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Brno.

Na Znojemsku jsou zatím jednotlivé případy tohoto onemocnění. Přesto hygienici důrazně vybízí, aby si lidé před každým jídlem, po použití toalet a po návratu domů z venkovního prostředí důsledně umývali ruce teplou vodou a mýdlem. Pro případ že si není kde ruce umýt, doporučují použít desinfekční ubrousky. Zcela nevhodné je pití z jedné láhve, ukusování z jedné svačiny, ujídání ze stejného pokrmu a sdílení jedné cigarety.

Nejvíce případů onemocnění žloutenkou typu A je na Brněnsku a Blanensku kde se nemoc začala šířit nejprve mezi drogově závislými. Vývoj epidemie žloutenky proto bedlivě sledují pracovníci znojemského kontaktního centra Netopeer Společnosti Podané ruce, kteří na Znojemsku pomáhají této skupině lidí. „Klientům nabízíme možnost sprchy, praní prádla anebo získání obnošeného šatstva. Prevenci přenosu infekčních chorob nejen mezi uživateli drog samotnými, ale i mezi nimi a veřejností, přispíváme jak nabídkou testování, tak i programem výměny injekčních stříkaček, která je součástí dlouhé roky propracované a osvědčené metody s názvem HARM REDUCTION, tedy snižování škod,“ sdělila vedoucí znojemského centra Zuzana Protivínská. Potvrdila, že ve Znojmě nabízí i možnost testování infekčních nemocí uživatelům drog, i jejich rodinám nebo veřejnosti, která se po určité zkušenosti může obávat nákazy. „Aktivní uživatelé drog, jsou nejvíce ohroženi žloutenkou typu C, kterou testujeme již řadu let a záchyty máme. Je však důležité s touto aktivitou a osvětovou činností pokračovat. Nemocní se tak mohou o to dříve dostat do řádné léčby a to ochraňuje i veřejnost“, uzavřela Protivínská.