Filip Smoljak si už zvykl žít se slavným příjmením

SONY DSC

SONY DSC

V jednom z našich posledních čísel Znojemského týdne jsme vám přinesli informaci o tom, že do charitativní akce Znojemsko na dřeň na podporu léčení a boje proti akutní leukémii se zapojili i zdejší herci z Divadelního studia Martiny Výhodové Valíkové s nastudováním Cimrmanova Záskoku. Díky tomu v hledišti Městského divadla Znojmo zasedl i herec, redaktor a režisér Filip Smoljak, jenž je po smrti svého otce Ladislava Smoljaka, jedním z držitelů autorských práv ke zmiňované hře. K první otázce tedy nebylo daleko.

Jak se žije se slavným příjmením? Pomáhá nebo je spíše na obtíž?

Nebudu předstírat, že jsem tu otázku ještě nikdy nedostal. Poměrně často se mě na to lidé ptají. Brzy jsem si uvědomil, že je to v rovnováze. Na jednu stranu vás pořád někdo oslovuje skrz jméno, což mi vadilo a pak se mi stalo jednou, že jsem získal práci díky konkurzu, kdy mi po něm řekli: my si vezmeme vás, protože máte slavné jméno. Je to taková výhoda, přiznávám. Střetl jsem se s tím, co mi bylo příjemný i nepříjemný a beru to jako směs všeho ostatního. Je to v rovnováze.

Viděl jste teď Záskok v nastudování znojemských herců, znáte ho i díky otcově režii. Jde to srovnat?

Teprve si musím v hlavě oba Záskoky srovnat, jak ten váš znojemský, tak ten tátův. Je to dvojí režijní pojetí a musím přiznat, že to není až tak moc od sebe odlišný. Je to extrém, když někdo inscenuje takto známé divadlo jen na základě audio poslechu, což docela obdivuju. Je to rozhodně zajímavý postup a přesto se tak málo odchyluje od toho originálního tátova pojetí.

Copak tam není co srovnávat? Tam nejsou odlišnosti?

Odlišnosti tam jsou a budou vždycky. Už vezměte jenom kulisy, kostýmy, výpravu, hudbu. Ale s textem se už moc ….

Celý rozhovor se synem slavného režiséra Ladislava Smoljaka se dočtete v 15. čísle Znojemského týdne který najdete na novinových stáncích.