Finááále

 

finále ok

Když ve čtvrtek večer Ondrej Šedivý vstřelil do opuštěné branky Lince pátý gól Orlů, nastal pro znojemský hokej historický okamžik. Poprvé ve více než osmdesátiletých dějinách klubu budou bojovat o metu nejvyšší, o titul v mezinárodní lize EBEL. Dosud byl nejzářivějším úspěchem Orlů postup do semifinále hokejové extraligy v roce 2006, ve kterém podlehli Spartě Praha a finále jim tak uniklo. Letos už ne, byť se jedná o jinou soutěž.
V ní byla pro Orly cesta k finále hodně dlouhá. Čtyři ročníky převážně rakouské EBEL Orly provázelo prokletí čtvrtfinále. Ať už do něj šli z pozice outsidera či favorita, nikdy je nedokázali překonat. A špatně to pro Znojmo vypadalo ve čtvrtfinále i letos. Úvodní dva zápasy proti Dornbirnu znamenaly dvě prohry, přičemž ta druhá zaváněla debaklem – 0:5. Už tehdy ale trenér Örlů Jiří Režnar upozorňoval na to, že v play off nehraje žádnou roli, jestli tým prohraje o gól nebo o deset. Hráči si po této lekci vyříkali některé nepříjemné věci a v sérii nastal obrat. Orli doma snížili a pak ve veledůležitém prodloužení v zápase v Dornbirnu dokázali stav série srovnat na 2:2 a rázem byli na koni. Další dva zápasy znamenaly dvě vítězství Znojma a s ním postup do vytouženého semifinále. V něm čekal na Znojemské Linec, který sice dokázal vyhrát první zápas, ale Orly to nijak nedeprimovalo a nakonec dovedli sérii ke stejnému skóre jako s Dornbirnem – 4:2 ve svůj prospěch a mohly následovat oslavy postupu do finále. V něm čeká Znojemské silný Salzburg, ale celý tým se dušuje, že chce dotáhnout letošní tažení až do vítězného konce a zvednou nad hlavu pohár určený pro vítěze EBEL.
„Máme obrovskou radost z tohoto úspěchu. Chceme jít dál a hrát o tu nejvyšší metu,“ slibuje za všechny trenér Orlů Jiří Režnar, pro kterého je postup do finále rovněž velkou odměnou za tři roky práce.
Stejně tak pro nejzkušenějšího z Orlů Petera Puchera, který byl už v tom roce 2006 u bronzové příčky Orlů a po angažmá v Pardubicích, brněnské Kometě či Zvolenu se vrátil do Znojma, aby s ním absolvoval celou anabázi v EBEL, kterou korunoval v rozhodujícím zápase vstřeleným gólem. „Na finále jsme čekali čtyři roky. Jsme moc rádi, že to konečně vyšlo. Finále je prostě finále a když už jsme došli tak daleko chceme vyhrát i je,“ konstatoval Peter Pucher.
Hokejem nyní žije celé Znojmo i široké okolí. „Jsme samozřejmě obrovsky rádi, že se Orlům tento velký úspěch povedl. Musím hráčům i realizačnímu týmu pogratulovat k postupu do finále a popřát jim v něm hodně štěstí. A samozřejmě už se těším na souboje se Salzburgem jako asi každý Znojmák a věřím, že boje budou probíhat čestně a v rytířském duchu a oba týmy se vyvarují jakýchkoliv zranění,“ konstatoval místostarosta Znojma Jan Grois.
Finále začíná v pátek na ledě Salzburgu, doma se Orli představí poprvé v neděli netradičně od 14.45 hod. Vstupenky na finále stojí 260 Kč, zlevněné pro důchodce a studenty 240 Kč. Více o prodeji vstupenek na str. 16

Colton Yellow Horn a za ním stojící André Lakos patří k oporám orlů v letošním play off. FOTO: F. Střecha