Fórum: Sportovní hala, zeleň, pivovar a obchvat

forum-1

Dostavět obchvat, vrátit zeleň a kašny na Horní a Masarykovo náměstí, nekácet bezhlavě stromy v Horním parku, postavit sportovní halu s parkovištěm, navýšit počet sociálních bytů i veřejných toalet ve městě, obnovit dálkové železniční napojení Znojma, oživit farmářské trhy, to jsou jen některé návrhy Znojmáků z úterního Fóra zdravého města. Některé náměty jsou nové, jiné se opakují z minula. Necelá stovka účastníků definovala celkem šestnáct palčivých témat, která by se měla ve Znojmě přednostně řešit. Nyní o nich budou v anketě hlasovat občané města.

Příliš rušná doprava ve Znojmě lidem vadí

Prioritou na Fóru se stala dostavba obchvatu Znojma. „Je vidět, že téma obchvatu ve společnosti rezonuje a že je to opravdu to, co nás, Znojmáky, trápí nejvíce. I proto, jak jsem se již vyjádřil, budu všem šlapat na paty tak dlouho, dokud na obchvat nevyjedou bagry a nezačne se stavět,“ komentoval znojemský starosta Vlastimil Gabrhel.

Do popředí se na Fóru dostala frekventovaná doprava ve městě. „Navrhoval jsem, aby se upravily semafory na hlavním tahu městem nedaleko Mariánského náměstí tak, aby sloužily i nevidomým. To znamená aby ‚tikaly‘ pomalu na červenou a rychle když svítí zelená,“ vyjádřil patnáctiletý Stanislav Bitala, jeden z účastníků Fóra. Lávku pro pěší navrhuje senior, který doprovází svá vnoučata do školy JUDr. Mareše poblíž rušné křižovatky ulic Brněnská, Vídeňská a Dukelských bojovníků. „Je to jedna z nejnebezpečnějších křižovatek ve městě, protože děti se na křižovatce shromažďují na ostrůvku a stává se, že školáci, kteří slyší zvuk zeleného semaforu pro Dukelskou, se vrhají přes Vídeňskou, kde však svítí červená. Chybí synchronizace obou světelných semaforů. Problematický je i přechod z Brněnské na Vídeňskou, kde je jen přerušované světelné znamení. S vnoučaty jsem tu uskakoval před městským autobusem, protože řidič nezpomalil. Řešením je pěší nadúrovňová lávka od školy přes Vídeňskou ulici,“ navrhuje senior ze Znojma.

Další názory z Fóra zdravého města i informace o řešení návrhů Znojmáků městem Znojmem jako je například Muzeum pivovarnictví nebo vybudování úseku cyklostezky od okresního soudu k benzince Shell najdete v 43. čísle Znojemského týdne.