Fotky jsou o lásce, víře a naději

Hrdinství ocenili 1Fotky jsou o lásce, víře a naději 1

Nesmírně milující a obětavá je Iveta Hlobilová ze Znojma a její syn Adam má úžasné štěstí, že má takovou mámu. V době kdy měl leukémii, prodělal chemoterapii a byla mu transplantována kostní dřeň, zmobilizovala všechny své síly a svému synovi neustále dodávala pozitivní energii. Nyní sama propaguje dárcovství kostní dřeně a dává tak šanci na uzdravení desítkám lidí, kteří trpí závažným onemocněním krve.

Měli jsme štěstí, protože pro Adámka se našli dva vhodní dárci. Zpětně jsem zjistila, že bohužel každý čtvrtý nemocný vhodného dárce vůbec nenajde,“ uvedla Adamova máma, která minulý týden zahájila v prostorách transfuzní stanice znojemské nemocnice výstavu fotografií s názvem „O lásce, víře a naději.“ Barevné snímky dokumentují transplantaci kostní dřeně jejímu synovi, jeho léčbu a postupný návrat do běžného života. „Přála bych si, aby snímky inspirovaly dárce krve i k dárcovství kostní dřeně, protože právě na transfuzní stanici je možné se již několik let přihlásit do tohoto registru,“ řekla Hlobilová.

Na zahájení výstavy vystoupila dětská cimbálová muzika s tanečníky a zpěváky ze znojemské Základní školy Pražská. Iveta Hlobilová poděkovala za podporu městu Znojmu a Znojemské Besedě. Také znojemským vinařům ze spolku VOC, kteří věnovali víno, z jehož prodeje se financuje testování nových dárců prostřednictvím Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Velkým pomocníkem je také znojemská střední zdravotnická škola kde proběhla první beseda o dárcovství kostní dřeně a patnáct studentů se přihlásilo do registru. Jedna žákyně se dokonce stane dárkyní. „Spousta rodin by byla šťastná, že vše dobře dopadlo, vy se ale snažíte k tomu dát přidanou hodnotu a pomáhat ostatním. Chci vám za to poděkovat, nemalý dík patří i zdravotníkům nemocnice,“ vyjádřil místostarosta Jan Grois na vernisáži.

Vedoucí Chráněných dílen Znojmo Jana Puchegger-Chadalíková Adamovi darovala hračku slona, kterého dílny dnes dodávají do pražské nemocnice v Motole, kde mu lékaři zhruba před dvěma roky provedli transplantaci. Adamovi je dnes devět let, chodí do školy, rád kreslí, hraje na kytaru a stejně jako ostatní děti, se neobejde bez počítače.