Fr. Šebela: Nové osvětlení snížilo spotřebu na desetinu

fr šebela ilustračkaNa úvodní zápas hokejové EBE ligy Orlů s Vídní si našlo cestu více než tři tisíce diváků. Ti si nemohli nevšimnout změn, kterými v období zimní přestávky prošel znojemský stadion. S jeho ředitelem Františkem Šebelou jsme si povídali nejen o nich.

Jakými zásadními změnami prošel zimní stadion v poslední době?
Samozřejmě za poslední tři roky tady proběhly velké změny. Udělali jsme rekonstrukci jak osvětlení, tak i ozvučení. Zvládli jsme statiku haly, což bylo důležité kvůli bezpečnosti, protože jsme nevěděli, v jakém stavu jsou konstrukce haly. Vyšlo to velmi dobře. Dostali jsme povolení na další roky. Udělali jsme také nové mantinely, které splňují normu pro EBE ligu i pro mezinárodní soutěže. To znamená, že i plexiskla jsou bezhranová, bezpečná, což je velmi důležité, obzvlášť pro děti.

Jak to bylo finančně náročné?
Hodně věcí jsme si udělali sami  z důvodu úspor, ale i tak to byla poměrně vysoká částka . Dělali jsme nátěry stadionu, protože PÁR LETnějaký rok se tady nic moc nedělalo. Snažili jsme se to zmodernizovat, což každý vidí, na první pohled. Zatím na to mám samé pozitivní ohlasy. Jsem rád, že za mnou chodí fanoušci, snažím se je poslouchat a okamžitě na to reagovat. Působím tady nějakou dobu, hodně lidí mě zná a nemohu si dovolit, abych někoho odmítl. Na tomto zimním stadionu jsem vyrostl a mám mu vracet .

Pomáhá vám, že jste sám bývalý hokejista?
Určitě. To, že jsem bývalý hokejista i to, že se z té doby znám s panem Bubíkem i panem Vlasákem, kteří tady udělali hodně. Ale čas nezastavíte. V těch rekonstrukcích se muselo pokračovat. Občas s nimi některé věci řeším a to mně hodně pomáhá.  V tomto duchu  se snažíme spolupracovat i s nynějším prezidentem klubu Pavlem Oherou.

Kterou změnu vy osobně považujete za nejpodstatnější?
Největším plusem je určitě nové osvětlení, už kvůli šetření. Spotřeba elektrické energie díky němu klesla zhruba na jednu desetinu původního svícení, což je opravdu hodně. Když neplatíme takové částky za energie, můžeme pak ty peníze investovat jinam. Důležité bylo také udělat statiku střechy. Dlouho se tady mluvilo o tom, co by bylo, kdyby napadlo hodně sněhu. Byly obavy, že by se mohla zřítit. Jedná se o bezpečnost lidí, která je prvořadá. Když je tady dva a půl tisíce diváků, nemůžete si dovolit cokoliv zanedbat. Další věcí jsou nátěry. Ty jsme dělali už proto, aby se stadion trochu zmodernizoval, protože na nový samozřejmě peníze nejsou. Takhle se aspoň trochu přiblížil vzhledově těm moderním stánkům, co se staví. Sedačky byly v pořádku. Naši zaměstnanci je celé vyčistili, udělali jsme přečíslování stadionu, protože už na dnešní dobu bylo zmatečné pro ticketportály, přes které se vstupenky prodávají. Dnes už je to přehledné a popsané tak, aby si divák to svoje místo bez problémů našel.

Fr šebelaLidé si hodně stěžovali na ozvučení…
V téhle hale, je problém, se kterým se potýkáme už dlouho, a je to akustika. Když tady byl třeba Karel Gott, měli špičkovou techniku, ale s nazvučením byly také obrovské problémy. Chodili si za mnou lidé stěžovat, že to nové ozvučení je špatně slyšet. Já jsem si toho všiml taky, ale je to jenom o tom tu techniku vyladit a také o tom, aby se s tím ti hlasatelé naučili pracovat.

Zmínil jste koncert Karla Gotta. Mohou se lidé na Znojemsku těšit na obdobné akce v budoucnu?
V tom bychom chtěli pokračovat. Letos to nebylo možné, protože se tady dělaly rekonstrukce, ale nadále spolupracuji s producentem, který má ty největší hvězdy a určitě zase v příštím roce jeden, dva velké koncerty uděláme. Návštěvnost, ať už to byla Popelka, Michal David nebo Karel Gott byla velmi dobrá. Přišlo dva a půl tisíce lidí, což je na město, které má pětatřicet tisíc obyvatel, velmi slušné.

Na stadionu se ale hraje především hokej, jak jste s ním spokojený?
EBE liga se mi líbí, je to atraktivní soutěž, pro diváky určitě atraktivnější než první liga. A hlavně mám radost z toho, že za Znojmo začíná hrát více odchovanců. Hvězdami jsou dnes Havlík, Lattner, hraje tady Špaček, Bartoš a další. To jsou všechno Znojmáci a je skvělé, že se do takové soutěže dostali a jsou tahouny mužstva. Spolupráce s hokejovým oddílem je naprosto bezproblémová. Snažíme se vzájemně vycházet vstříc a myslím si, že to klape.

Hokej ale nejsou jen Orli. Co ti ostatní, kteří chtějí hrát, byť na nižší úrovni?
Máme tady pro ně dvě soutěže. Celkem je hraje dvanáct mužstev, takže za týden zhruba šest zápasů ve večerních hodinách. Nechali jsme jim opravit kabiny, aby to prostředí bylo důstojné. Šetřením se nám povedlo zachovat i cenu za led. Už tři roky se nehýbe a vhledem k úsporám, o které se snažíme, by se neměla hýbat ani do budoucna. Je 2 100 korun za hodinu, jinde většinou začíná na třech tisících. Navíc jsme prodloužili pobyt na ledě ze tři čtvrtě hodiny na čistou hodinu. To bylo jedno z prvních opatření, co jsem udělal, protože se mi nelíbilo, že by měli hokejisté platit celou hodinu, ale fakticky být na ledě pětačtyřicet minut. To se samozřejmě týká i veřejného bruslení .

Co vám chybí ke spokojenosti?
Chtěli bychom ještě jednu věc, o kterou usiluji od začátku. Je to nová rolba, protože ta stará už dosluhuje a věřím, že se na tom do konce roku povede vyřešit. Nová rolba si bude automaticky hlídat výšku ledu a i náklady na její provoz budou nižší, takže se tato investice rychle vrátí. Rekonstrukce stály hodně peněz, ale vedení města pochopilo, že se o svůj majetek musíme starat a spravovat ty objekty tak, aby sloužili lidem k tomu, k čemu sloužit mají.