Hasiči v Hostěradicích dostali novou techniku

Mezi hostěradické hasiče přijela i krajská radní Bohumila Beranová, místostarosta Znojma Jan Grois, ředitel Hasičského záchranného sboru ve Znojmě Ján Novosad a další osobnosti.

Za takové vybavení by se nemusela stydět ani leckterá stanice profesionálních hasičů. Zbrusu nový speciál Dennis Rapier a také cisternová Tatra 148. To jsou dva nové přírůstky Sboru dobrovolných hasičů v Hpstěradicích, které nahradí Avii z roku 1977. V sobotu oba automobily hostěradičtí hasiči slavnostně přijali od zástupců kraje a profesionálních hasičů ze Znojma.

„Tento den je pro náš sbor v jeho více než stodvacetiletém trvání mimořádný a určitě se zapíše do naší historie, neboť náš sbor dostává do užívání novou techniku, a to první cisternové stříkačky,“ uvedl starosta hostěradických dobrovolných hasičů Petr Procházka. Sbor s novou technikou také poskočil o dvě kategorie výš v zařazení jednotek požární ochrany. Nyní mají v Hostěradicích status III. stupně určený pro vybrané obce nad 1000 obyvatel.

Dobrovolní hasiči v Hostěradicích byli ustaveni už v roce 1890. Tehdy byli vybaveni pouze vědry, tlumicemi, lany a trhacími háky. Později byli vybaveni koněspřežnou ruční stříkačkou. V roce 1923 se přestěhovali do nové zbrojnice, která po několika rekonstrukcích slouží dodnes. To už měli stříkačku parní, kterou v roce 1937 vyměnili za motorovou. K těmto významným letopočtům tedy přibyl další, a to rok 2014, u kterého bude v historických análech stát, že byl sbor vybaven cisternovými vozy.

Ty místnímu sboru kromě radosti způsobily i jednu příjemnou starost. Kam s nimi. Cisternová Tatra zatím parkuje v Chlupicích, už se ale rýsuje řešení. „Na pozemku vedle zbrojnice se chystáme vybudovat přístřešek pro auta, aby nemuseli hasiči pro jedno z nich jezdit do Chlupic,“ vysvětlil starosta Hostěradic marek Šeiner.

Vůz Dennis Rapier stál 1,2 milionu korun a půlmilionový příspěvek poskytl kraj, zbytek částky zaplatila obec. Tatrovka je z výbavy znojemských hasičů, kde sloužila především pro hašení polních a lesních požárů. Stejnou funkci by měla plnit i v Hostěradicích.