Hasiči zachránili majetek za více než 75 milionů

K požárům, technickým haváriím, dopravním nehodám, úniku nebezpečných látek a dalším mimořádným událostem vyjíždí denně profesionální a dobrovolní hasiči na Znojemsku. Jen vloni zasahovali u 894 událostí, z tohoto počtu bylo nejvíce technických havárií (464), dopravních nehod (183) a požárů (156). Statistiky evidují i 40 planých poplachů, což jsou většinou výjezdy k neohlášenému pálení listí.

Při požárech v loňském roce zemřeli tři lidé a bylo zraněno jedenáct osob. Hasiče hned začátkem ledna zaměstnal požár rodinného domu s ubytováním ve Vítonicích, při němž přišel o život muž, a další tři se zranili. Za dva dny poté hořelo v rodinném domě v Olbramkostele, při požáru uhořel majitel domu. V polovině února hasiči hasili oheň, který se vznítil na oblečení a přikrývkách osoby bez domova ve Znojmě na ulici 28. října. Bezdomovkyni se již zachránit nepodařilo. Tragický byl i druhý jarní den, kdy u hlavní silnice nedaleko miroslavského nádraží narazila osobní Škoda Felicia se čtyřmi mladými lidmi do betonového mostku. Auto se vznítilo a v něm uhořeli tři mladíci a jedna dívka. Podle informace policie mladý řidič nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, ale zřejmě ho přemohl mikrospánek.

Škodu za 3,42 milionu korun způsobil oheň ve Vrbovci, kde koncem června hořela garáž se zemědělskou technikou. Hasiči zde uchránili majetek za půl milionu korun. Další velkou škodu způsobil požár ve skladu víceúčelového objektu v Hatích-Chvalovicích v polovině dubna. Hasičům se díky včasnému zásahu podařilo uchránit majetek v hodnotě patnácti milionů korun. Vzniklá škoda je 2,143 milionu korun.

Nejvíce požárů způsobily technické závady na elektrospotřebičích a elektro zařízeních (36). Za nimi následují požáry zaviněné nedbalostí lidí (31), ať již jde o zapomenutou hořící svíčku na stole v bytě či rodinném domě, odhozený nedopalek na poli s obilím nebo špatně uhašený táborák. Třetí příčku zaujímají požáry v komínech (10) způsobené nejčastěji hořícími sazemi, na dalším místě jsou požáry úmyslně zapálené (5), vzniklé samovznícením (4) a od topidel (3). Vyšetřovatelé hasičů evidují i požáry, při nichž nevznikla žádná škoda, těch bylo vloni celkem 63. Jsou to hořící přírodní porosty, suchá tráva, odpady, demolice a vraky aut a vznícené potraviny při vaření.