Herečka Ilona Svobodová ze seriálu Ulice hraje ve Znojmě manželku muže, který má Alzheimerovu nemoc

Nespočet rolí ve filmu, v divadle, televizi a dabingu má za sebou, ale i před sebou pražská herečka Ilona Svobodová. Je známá z televizního seriálu Ulice, z televizních a rozhlasových pohádek a her. V Městském divadle ve Znojmě účinkuje ve středu 23. května ve výjimečném divadelním představení Zatmění. Exceluje v něm společně s hercem Dušanem Sitkem. Jde o dramatizaci knihy Vyhasínání mozku Martina Kleina, která se stala jednou z nejpopulárnějších knih naší doby. Vypráví příběh starší manželské dvojice – Martina a Věry, která se musí vypořádat se situací, kdy Martinovo chování začne nést příznaky Alzheimerovy nemoci. Ilonu Svobodou jsme ještě před jejím hostováním ve Znojmě požádali o rozhovor, který najdete v tištěné podobě Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích.

Máte ve Vašem okolí někoho, kdo Alzheimerovou nemocí trpí?

Mezi svými příbuznými nemám, ale znám mnoho takových lidí a někteří z nich jsou i mí herečtí kolegové. Člověk si nepomůže ani tím, když si říká, že se mu to stát nemůže. Nemoc si zkrátka nevybírá … Představení je významným povzbuzením pro lidi, kteří mají pacienta s touto nemocí doma. Taky jsem ráda, že hru režírují studenti, které jsem učila na konzervatoři. Je to pro mě zadostiučinění, protože ostatní kantoři o nich říkali, že nemají talent, a já tvrdila opak. Takže jsem měla pravdu (úsměv).

Jak se Vám manželka Věra hraje?

S tou rolí si uvědomuji, že mnohem horší je žít vedle člověka, který touto nemocí trpí, protože on to neví, že je nemocen.

A co Vaše role oblíbené pedikérky Jitky Farské v televizním seriálu Ulice?

Jitka je zkrátka hodná vrba, které se svěřují nejen zákazníci, ale i její spolupracovnice.

S postavami Ulice se diváci setkávají již dvanáct let. V čem si myslíte, že tkví jeho obliba?

Seriál natáčí spousta úžasných herců a asi sedm výborných režisérů. Práce v tomto týmu mě moc baví a těší. Diváci jej mají rádi proto, že je ze skutečného života a zabývá se problémy obyčejných lidí, které denně potkáváme na ulici.

Pokračování rozhovoru najdete v tištěné podobě 21. čísla Znojemského týdne.