Hokejový guru M.Jelínek: Nejlepší výkony vznikají spontánně

Jelínek 1

Marian Jelínek hokejový trenér a bývalý kouč Jaromíra Jágra ve znojemském vysokoškolském klubu Harvart povídal a besedoval o tom, jak se trénují vrcholoví sportovci. Publikum ohromil tvrzením, že nejlepší výkony vznikají spontánně, bez přemýšlení. A ukázal záznam z finále univerzitního mistrovství na šest set metrů, kdy běžkyně Heather Dorniden na trati upadla. „Nezůstala ležet, ani závod nevzdala. Vstala, znovu se rozběhla, své soupeřky předběhla a nakonec zvítězila, protože jí nechyběl citový vztah k běhání, touha běžet a závod dokončit,“ řekl Jelínek. Podotkl, že ideální je, když máme rozumovou a emoční složku v rovnováze. Dnes nám často chybí emoce, vášeň či zapálení pro věc.

Ve Znojmě připomněl dobu, kdy trénoval Jaromíra Jágra, kterému lidé často připisují mimořádné sportovní nadání. „Za Jardovými úspěchy nestojí talent, ale jeho kreativita, píle, kázeň a jeho vnitřní nastavení. On se v hokeji seberealizuje,“ naznačil trenér. Poznamenal, že slavný hokejista nepodlehl penězům, které sebou přináší úspěch a ani nezapomněl, odkud vyšel.

Podle Jelínka, který také pobýval v buddhistickém klášteře v Asii, je nejen ve sportu, ale i v životě důležitá cesta. „Milujte proces, který vede k cíli, pokud vás bude zajímat jen vítězství, tak se stáváte žraloky,“ zdůraznil trenér. Za úspěchem podle něj stojí nejen dovednost či znalost, ale i emoce, vášeň a úsilí, které jde ruku v ruce s morálně volními vlastnostmi člověka. „Už Einstein kdysi řekl, že nebyl nijak zvlášť nadaný, ale že byl vášnivě zvědavý,“ komentoval trenér. Doplnil, že podobně se vyjadřovala i matka Tereza, která napsala, že nezáleží na tom, kolik práce člověk udělá, ale kolik lásky do ní vkládá.

Marian Jelínek, který vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a získal doktorát z filozofie, dnes přednáší na dvou vysokých školách v Praze etiku obchodu a etiku sportu. Odsuzuje korupci ve fotbale i v hokeji. „Tlak na vítězství v těchto sportech je tak silný, že se kvůli tomu dělají i podvody. Nejférovějším sportem, kde se sami hráči přiznávají k chybám a faulům patří ragby,“ řekl hokejový guru.

Zmínil i Easterlinův paradox, který platí i pro sport. Podle této teorie nemusí materiální bohatství znamenat šťastnější společnost. Lidé podávají za více peněz vyšší výkony, ale pak nastává bod zlomu a k vyšším výkonům či produktivitě práce už finance či odměny nikoho nepřinutí. „Nabytí blahobytu bylo krédem společností před námi. Dnes stojíme před volbou – zda se přejídat nebo jíst zdravě. A abychom mohli podávat výkon, je třeba vystoupit z komfortní zóny,“ nastínil Jelínek.

 

foto

Marian Jelínek ve znojemském klubu Harvart.