Horko ve znamení nehod

Prosiměřice 3

Únava, nepozornost a vyčerpání řidičů přichází s horkými letními dny, kdy teploty přesahují + 30 stupňů. Mnoho z nich zanedbává pitný režim, a tak podléhají dehydrataci. Podle odborníků je kritická hranice + 27 stupňů, kdy se otupují smysly, a snižuje se soustředění. Při třiceti stupňových teplotách se výkonnost snižuje až o padesát procent. Někteří šoféři si situaci ztíží ještě tím, že pijí alkohol nebo berou drogy. Negativním důsledkem horka jsou dopravní nehody, k nimž policisté v těchto dnech vyjíždí téměř denně.

 

Znojmo Pražská – Sborovská

Na křižovatce ulic Pražská a Zborovská se v pátek ráno (23. 6.) střetlo osobního auto s mopedem. Třiačtyřicetiletý muž jel s motocyklem po hlavní silnici směrem k náměstí Svobody. Jedenasedmdesátiletý muž za volantem auta mu zřejmě nedal přednost v jízdě. Motocyklista po nárazu upadl a podle prvotních informací se zranil lehce. Dechové zkoušky byly u obou mužů z našeho regionu negativní. Škoda je asi 30 000 korun.

 

Prosiměřice

Nejvážnější nehoda uplynulých dnů se stala ve čtvrtek před polednem (22. 6.) kdy řidič Renaultu Kangoo jel od Prosiměřic směrem na Znojmo. Zřejmě si najížděl mírně do protisměru, aby mohl předjíždět. Bylo to v nepřehledném místě před horizontem a také s vyznačenou plnou bílou čárou na vozovce. Ve stejnou dobu proti němu jel osobní Fiat Stilo. Došlo ke střetu obou aut a k jejich vymrštění mimo vozovku. Renault zůstal ležet na boku a jeho řidič utrpěl lehké zranění. Fiat se přetočil přes střechu a řidič se v něm zaklínil. „Muž středního věku byl s mnohačetnými poraněními na řízené plicní ventilaci transportován na urgentní příjem do brněnské fakultní nemocnice. Druhý zraněný byl mladý muž, který utrpěl lehká poranění dolní končetiny a hlavy. Po ošetření byl převezen na chirurgickou ambulanci nemocnice ve Znojmě,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Škoda byla vyčíslena na 250 000 korun.

 

Polánka

Osmnáctiletý řidič osobního Opel Omega ve čtvrtek po poledni (22. 6.) zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a při projíždění zatáčky u Polánky dostal smyk. Vůz se přetočil přes střechu a havaroval v poli. On i tři stejně staří spolujezdci se zranili lehce. Ani jeden z nich neměl za jízdy připevněný bezpečnostní pás. Škoda je asi 30 000 korun. Dechová zkouška řidiče byla negativní.

 

Kuchařovice

Přednost v jízdě muži na kole u Kuchařovic zřejmě nedal ve čtvrtek (22. 6.) ve čtyři hodiny odpoledne padesátiletý řidič osobního Citroën Berlingo. Jedenatřicetiletý cyklista upadl a lehce se zranil. Škoda je asi 5 000 korun.

 

Hrádek

Ke střetu Škody Fabie s nákladním vozem došlo na křižovatce v Hrádku ve středu (21. 6.). Lehce zraněná řidička Škody byla po ošetření v nemocnici propuštěna do domácího léčení. Pravděpodobnou příčinou střetu bylo nedání přednosti v jízdě šoférem nákladního auta. Žena a muž za volantem alkohol nepili. Škoda je asi sto 180 000 korun.

 

Znojmo Rooseveltova

Od Mariánského náměstí směrem k Suchohrdelské ulici jel v úterý (20. 6.) šestačtyřicetiletý řidič osobního Nissanu. Zřejmě se nevěnoval plně řízení a na Rooseveltově ulici narazil do zadní části osobní Škody, kterou ještě odhodil na přední část zaparkovaného Citroënu. Škodu řídil devětapadesátiletý šofér a v zaparkovaném autě nikdo nebyl. Vše se obešlo bez zranění. Škoda je zhruba sto tisíc korun.

 

Tasovice – Dyje

Řidič nákladního Mercedes Benz Sprinter jel v pondělí (19. 6.) před desátou dopoledne od Tasovic směrem na obec Dyje a předjížděl pomaleji jedoucí traktor. Údajně tím ohrozil protijedoucí Škodu Yeti, jejíž řidič začal prudce brzdit a strhl řízení vpravo a vjel do příkopu. Za ním jel motocyklista, který na tak krátkou vzdálenost nestihl zabránit střetu s protijedoucím nákladním autem a po nárazu upadl. Podle prvotních informací se zranil lehce. Motocykl se od Mercedesu odrazil a narazil i do osobního auta v příkopu. Škoda je asi 50 000 korun. Dechové zkoušky všech tří řidičů byly negativní.

 

Tulešice

Další vážná nehoda se stala v neděli (18. 6.) u Tulešic, kde došlo k těžkému zranění cyklisty, který v místě klesání přejel do příkopu a upadl. Vrtulníkem byl transportován do nemocnice v Brně.

 

Znojmo Pražská, Riegrova, náměstí Republiky

Na Pražské ulici vjížděl v neděli (18. 6.) před polednem řidič nákladního Fiatu Ducato na hlavní silnici a zřejmě nedal přednost Škodě Octavii. Po střetu byla obě vozidla odhozena mimo vozovku a jedno z nich narazilo i do plotu zahrady. Zraněni byli oba řidiči i spolujezdec v Octavii. Šofér nákladního auta měl pozitivní test na marihuanu a pervitin. Celková škoda je asi 110 000 korun. Řízení osobního VW Golf na náměstí Republiky nezvládl opilý šofér a vjel do květinového záhonu. Kromě auta a okrasných rostlin poškodil i sloup s osvětlením a chodníkový obrubník. Škoda je zhruba 50 000 korun. Nikdo nebyl zraněn. Muž za volantem měl 1,72 promile alkoholu v dechu. V Riegrově ulici havarovala v sobotu večer (17. 6.) řidička s osobním Hyundai. Vyjela mimo silnici a narazila i do oplocení zahrady a způsobila škodu asi 35 000 korun. Vyvázla bez zranění, v krvi jí proudilo 2,19 promile alkoholu. Na náměstí Republiky narazil ve čtyři ráno v sobotu (17. 6.) do zaparkovaných aut muž na jízdním kole a lehce se zranil. Půl hodiny po nehodě nadýchal 1,07 promile alkoholu. Způsobil škodu téměř 40 000 korun.

 

Štítary

Ke střetu dvou osobních auta došlo nedaleko Štítar v pátek (16. 6.) odpoledne. Řidič za volantem Chevroletu Aveo odbočoval vlevo na lesní cestu a v tu doby jej začal řidič se Škodou Roomster předjíždět. Po střetu se vozidlo Škoda Roomster přetočilo přes střechu. Nikdo naštěstí nebyl zraněn a dechové zkoušky obou řidičů byly negativní. Škoda je asi 170 000 korun.

 

Foto nahoře

Nejvážnější nehoda se stala u Prosiměřic.

FOTO Policie Znojmo

Na Rooseveltově 1

Foto dole 

Srážka tří aut na Rooseveltově ulici ve Znojmě.