Hraboši na Znojemsku ničí obiloviny, cukrovku i kukuřici

Sucho a v letos i hraboši výrazně snížili úrodu zejména v jižní části našeho regionu. Přemnožení hlodavci ji zdevastovali na několika polích na Hrušovansku, u Miroslavi, v okolí Těšetic nebo obce Hrádek. „Průměrné ztráty způsobené hraboši, odhadujeme u pšenice ozimé až na 35 procent. Některé porosty byly poškozeny z 50 a více procent. Snažili jsme se někde aplikovat do nor Stutox II, který je ničí, ale představte si na 2 500 hektarech nasypat do každé nory tři až čtyři granule. To by byla práce pro desítky lidí na desítky dní, což je nereálné,“ konstatoval agronom Zemědělského družstva v Jiřicích u Miroslavi František Hubáček. Má obavy, že hraboší ničení bude pokračovat, protože v těchto dnech začínají se setím řepky ozimé a za měsíc pšenice ozimé. „Hraboši přežívají a čekají na nově založené porosty. Pokud je zemědělci nebudou moci ošetřit plošně, škody se budou počítat v desítkách milionů,“ zhodnotil Hubáček, který tak reagoval na nedávný zákaz plošného hudební hrabošů Stutoxem II.
Až 30 procent úrody sežrali hraboši na čtyřech polích, na nichž měli farmáři společnosti ZEVA Hrušovany nad Jevišovkou ozimou pšenici. …

Celý článek o škodách, které páchají hraboši v dalších zemědělských družstevech a společnostech v našem regionu najdete v tištěné podobě Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.