Hradby a věže města zaplnili Znojmáci

 

Stovka zájemců se za slunečného středečního odpoledne poprvé vydala po novém hradebním okruhu města Znojma. Vystoupali na Střelniční věž, Vlkovu věž, Novou věž a Prašnou věž a zdolali tak celkem 197 schodů. Sraz byl u radniční věže, odkud se šlo přes Masarykovo náměstí a Kollárovou ulicí ke Střelniční věži a k hradebnímu příkopu u Dolního parku, kde jsou vidět všechny tři pásy hradebního opevnění. Hradby byly dopoledne slavnostně otevřeny vedením města Znojma a zpráva o tom se dostala do televizního a rozhlasového vysílání i na stránky celostátních deníků. Po cený den nechyběly souboje a klání v podání šermířů ze skupiny historického šermu Štvanci. Pravidelné prohlídky začnou až od soboty28. dubna a skončí v říjnu a budou každý všední den v 9.30 a 15.30 hodin. Návštěvníci uvidí i Psí věž, do níž se zatím vstoupit nedá. Hradební opevnění si v dubnu prohlédnou žáci a studenti znojemských základních a středních škol.

Město Znojmo vytvořilo ucelený okruh po jižním hradebním opevnění díky více než tří milionové investici, kterou vložilo do opravy Nové a Prašné věže. Pro jejich zpřístupnění byla zřízena síť zpevněných ploch a komunikací, které areál napojily na již existující síť stezek a také na druhý vstup do Kapucínské zahrady z Pasteurovy ulice. Věže i prostor hradeb je osvětlen. Lidé se mohou těšit na středověké turnaje na hradbách během Znojemského kulturního léta.

Celou prohlídkovou trasu si můžete projít v 16. čísle tištěného vydání Znojemského týdne, kde najdete i fotografie. Noviny jsou k dostání na novinových stáních .