J. Kulhavý: Závod jsem si užil

Čvc 10th, 2014 | By | Category: Sportovní zprávy

Běžel poslední den letní olympiády v Londýně, mimořádně úspěšné pro české sportovce. Ti mají už devět medailí včetně tří zlatých. Na to, aby se počet cenných kovů zakulatil na deset už ale moc příležitostí není. Vlastně jediná. V závodě horských kol se pere na čele pelotonu Jaroslav Kulhavý. Proti sobě má ale silné soupeře Švýcara Furtera a Itala Fontanu. Už to vypadá, že se bude muset spokojit s bronzem, ale Itala postihne defekt a Švýcara Kulhavý v závěrečných metrech předjede. Získává tak zlato, které je vůbec první cyklistickou medailí pro samostatnou Českou republiku. V sobotu si jeho umění mohli vychutnat diváci i soupeři při závodu na Hatích. Byl poněkud odlišný od toho olympijského. Více než závody horských kol, kde se jezdí přes kameny a kořeny připomínal silniční cyklistiku v idylickém prostředí vinic. Jaroslavu Kulhavému ale zcela jiný charakter závodů, než na jaké je obvykle zvyklí, nevadil a suverénně vyhrál.

j kulhavýPro vás, který jste zvyklý jezdit z kopce do kopce, navíc v hodně náročném terénu, to asi muselo být trochu odpočinkové…
Zas tak úplně oddechovka to nebyla, to bych neřekl. Ale je pravda, že jsem tuto trať zvolil, protože už jsem jel třetí těžký maraton za sebou, tak to pro mne bylo ideální, že ten cross nebyl tak náročný. Mně se to hodně líbilo a maximálně jsem si to užil.

Znal jste to tady, nebo jste tu byl poprvé?
Tady na Znojemsku jsem měl defakto premiéru. Ale závodil jsem tady kousek vedle ve Valticích. Je to tam podobné. Tady se také jelo ve vinicích a to se mi hodně líbí. Je to zase něco jiného, než většina těch závodů, které jezdím.

Jak vypadalo dění na trati?
Závod to nebyl vůbec jednoduchý, protože jsem potřeboval jet, potřeboval jsem trénovat, takže jsem si to udělal trošku těžké sám sobě, ale vyšlo to perfektně a to vítězství je jako bonus. Pořád se jelo, bylo to super. Mě se na rovinkách jezdí hodně dobře. Defakto to byl i případ toho maratonu na mistrovství světa, který jsem vyhrál. Tam jsem sice rozhodl ve sjezdu, ale jsem schopný ostatním ujíždět i na rovinách a těch tady bylo hodně. I ten náskok na tu druhou skupinu jsme myslím udělali docela velký.

Jakou jste měl taktiku, napálil jste to hned na začátku, nebo jste vyčkával?
Dá se říci, že jsem za to vzal hned na začátku po dvou kilometrech. Nechtěl jsem, aby nás jelo nějak moc hodně vepředu. byli jsme tam tři, pak už se mě držel jen jeden soupeř, se kterým jsme absolvovali prakticky celý závod a rozhodl jsem až ke konci.

Jaký máte další program?
Odsud se vracím hned domů, protože po delší době mám takový volnější víkend, kdy se dostanu domů. Příští týden jedu něco podobného jako tady – Valachy tour v Beskydech ve Velkých Karlovicích. Tam to bude trochu těžší kvůli kopcovitému terénu, ale stejně ten závod beru jako trénink. Je to taková mezifáze po mistrovství světa v maratonu, kde se mi podařilo vyhrát a připravuji se na další vrcholy sezóny, hlavně na světové poháry v cross country a mistrovství světa v této disciplíně. Ale zatím si ten volnější čas chci užít

Comments are closed.