Jan Plhoň začínal s běžkami na Kraváku, teď jezdí na Vasák

Pochází z Jihlavy, studoval pod Ještědem v Liberci, ale na lyžařských běžkách paradoxně začal běhat až ve Znojmě na Kraví Hoře. Odsud to dotáhl až na legendární Vasův běh, který letos absolvoval už o třetí a navíc pomáhal i našemu nejslavnějšímu dálkovému závodníkovi Stanislavu Řezáčovi.

Je to vůbec možné., když pocházíte z Vysočiny a studoval jste v Liberci, že jste poprvé na běžky stoupl až ve Znojmě?

Možná to zní podivně, ale je to tak. Já jsem v Jihlavě hlavně hrál v zimě hokej a v létě jsem plaval, takže jsem to tak střídal. V hokeji jsem byl dokonce nejmladším účastníkem žákovské ligy v hokeji. Tam hrálo devět škol pohár a já jsem už ve třetí třídě hrál proti deváťákům. To dnes zní neskutečně. Já jsem tehdy hrál za Dynamo, ale zdaleka nejslavnější byla samozřejmě jihlavská Dukla. Tam pro nás byly velké vzory, chodili jsme se dívat na jejich tréninky a musím říct, že se i oni občas podívali na nás, když si přišli do kabiny pro hokejky a my byli zrovna na ledě.

Ani v Liberci, kde mimochodem bylo před pár lety mistrovství světa v klasickém lyřžování, jste se s běžkami nepotkal?

Ne, ne. Tam byly na prvním místě sjezdovky. U nosu jsem měl Ještěd, za korunu jsem tam tramvají dojel, což bylo bombastické a navíc spolužák v ročníku byl reprezentant ve sjezdovém lyžování.

Vy jste se pak dostal s rodiči do Znojma. Jak to, že jste začal s běžkami, právě tady, ce městě, které zrovna Liberečáci přirovnávají ke slunné Itálii?

Dnes už tu zimy nejsou. Ale pozor! Když já jsem byl mladý, tak tady ještě zimy byly. Já jsem sem přišel v polovině sedmdesátých let, do hor to odsud bylo 270 km, tak jsem si říkal, to není možné. A jednu zimu tady napadl pořádný sníh, brácha mě tenkrát nějaké dřevěné běžky, myslím, že to byly ruské Strely a já mu řek, a´t mi je půjčí. Tak jsem je vzal, šel jsem na Kravák, proběhl jsem se na nich a zjistil, že to není tak špatné. Tak jsem si koupil svoje první běžkařské lyže. Tenkrát tady fakt ještě ty zimy byly dobré a dalo se chodit na běžky. Takže jsem tady takhle začal sám z nedostatku jiné činnosti jezdit v zimě na běžkách.

Jak dlouhá cesta vedla ze znojemské Kraví hory až na Vasův běh?

Ty běžky pro mne byly ještě dlouho okrajová záležitost, protože jsem hlavně miloval sjezdovky. Ale když už jsem na ty hory jel, tak jsem si k těm sjezdovkám přibalil i běžky. Takže jsem tu a tam vyrazil i na běžky. Jezdili jsme na Studenov, což je nad Rokytnicí a tam měl turistický oddíl ze škodovky z Mladé Boleslavi turistickou chatu. Tam jsem se naučil trošku na těch běžkách líp. A pak, když sjem dělal v České pojišťovně, tak tam pořádali zimní a letní sportovní hry, kterých se účastnilo třeba pět set padesát lidí. A já jsem jednou ty zimní hry, už jako starej pařez vyhrál. Hlavně tedy kvůli sjezdovkám, kde jsem všechny osolil, ale seznámil jsem se díky tomu i s těmi dobrými běžkaři a začal jsem s nimi jezdit do Livigna. To je dnes už vyhlášené italské středisko, kde začíná seriál dálkových běhů Visma classic. Je to vyloženě běžecký ráj. Dají se tam najezdit objemy a jsou tam i obrovské kopce na sjezdovky, takže, když jsem měl chuť, mohl jsem si na ně odskočit. Ale v té době už jsem měl na prvním místě běžky.

A tam jste se také seznámil s naším nejúspěšnějším laufařem Stanislavem Řezáčem…

To je úžasný kluk, kterého už u nás asi nikdo nepřekoná. Je to takový zarytý magor, který nikomu nic nedaruje. Ten, když přijde na závody, tak v něm bouchne koudel a valí a valí, dokud nepadne. Je to sportovec tělem a duší. Dnes už má nejlepší sezóny za sebou, ale v době největší slávy byl třeba na Vasově běhu druhý o pouhého půl metru. V půlce trati tam je rychlostní prémie, tam jsou vytesáni do velkého žulového kamene její vítězové za posledních třicet nebo čtyřicet let a jméno Standy Řezáč je tam sedmkrát. To nikdo jiný nemá, maximálně je tam někdo dvakrát nebo třikrát. A s tím Standou jsem se seznámil právě v Livignu, když tam přišel za námi na penzion, protože jednoho z těch mých kamarádů z České pojišťovny znal. A požádal nás, jestli bychom mu nepomohli, když se tam jel ten laufařský závod, což jsme samozřejmě rádi učinili. Pak jsme mu pomáhali i na Jizerské padesátce a někdy před čtyřmi roky mi kluci napsali, jestli bych s nimi nejel i na ten Vasův běh.

 

Celý rozhovor v tištěné podobě Znojemského týdne a na: https://www.alza.cz/media/znojemsky-tyden-znojemsky-tyden-13-2020-d5806997.htm?o=1

Video rozhovoru na: https://www.vas-vita.cz/2020/03/16/jan-plhon/