Jan Vala ochutnal tisíce vynikajících vín

vala1

Jan Vala patří k lidem, kteří se v naší republice zasloužili o propagaci vína, turistiky s ním spojené a nejen toho. Byl průkopníkem pořadů o víně v České televizi. Jeho pořady sledovaly před více jak desítkou let statisíce lidí. Dnes žije v Šatově a potkávat ho můžeme na vinařských akcích nejen na Znojemsku, ale i jinde. My jsme ho potkali o uplynulém víkendu v Hnanicích. Udělal si na nás chvíli času a odpověděl na pár otázek.

Rád ochutnáváte vína ze Znojemska?

Pokud jsou výtečná, rád si je dám. Je jich tu už mnoho. Ale ještě jsou stále i taková, která mě nechutnají vůbec. Ale tak to na světě bývá. Ani v Itálii, ve Francii a jinde nejsou jen vynikající vína. Musím říct, že naši vinaři se ohromně zvedli a ta vína jsou opravdu skvělá. Kdo se nežene až tak za výtěžností a upřednostňuje kvalitu, ten má obyčejně krásná vína.

Máte odrůdu vína, kterou vyhledáváte ?

Já mám rád všechna vína. Mě na tom těší ta úžasná odrůdová rozdílnost, způsoby zpracování a hlavně mě těší z jakých jsou poloh, na jaké půdě rostly a to je náramný.

Takže máte rád víno s příběhem?

To určitě! Jinak bych se sem neodstěhoval. Já ty příběhy tady zažívám, každý den jezdím na kole, mám tady takový okruh asi dvacetikilometrový a ten vede i vinicemi z naší a rakouské strany. Každý den jsem udivený krásou toho kraje a vytvořením pohádky těch krásných vinařských poloh. A přibývají nové, v krásných místech, kde ještě nedávno byly louky.

A jak vidíte ten letošní ročník? Máme se podle vás na co těšit?

Po trošku rozpačitém jaru, kdy mrzlo, teď ten finiš je nádherný. Sluníčko je úžasné, kdo má zralé víno musí sbírat, než se počasí změní k horšímu. Myslím že bude dobrý.

Pokračování rozhovoru najdete v 39. čísle Znojemského týdne.