Jaromír Čepička:Ovocnáře trápilo počasí a škůdci

Pohled do našich sadů byl v letošním roce dvojí. Někde se ovoci dařilo a úroda byla jakž takž dobrá, jinde nebylo co sklízet. Stručně řečeno ovocnářův rok byl na Znojemsku podprůměrný. Přesnější informace však ví a pro naše čtenáře prozradil pan Jaromír Čepička.

Jaký byl podle vás z pohledu ovocnářů rok 2014?

Letošní ovocnářský rok byl v ČR z dlouhodobého pohledu průměrný z hlediska množství. Z hlediska kvality dopěstovaného ovoce a cen byl mírně podprůměrný. Na Moravě a také na Znojemsku  byla sklizeň ovoce jak z hlediska množství tak i kvality mírně pod dlouhodobým průměrem. V České republice se předpokládá celková sklizeň ovoce na úrovni 150 000 t, z toho asi 130 000 t jablek, 4 000 t hrušek, 1 800 t třešní, 4 400 t višní, 1 600 t meruněk, 1 200 t broskví, 5 600 t švestek a sliv, 2 200 t drobného ovoce.

 

Počasí letos zrovna přívětivé nebylo? To mělo také vliv na choroby a škůdce?

Průběh počasí nejvíce ovlivnil letošní sklizeň ovoce. Po krátké, mírné a suché zimě nastoupilo předčasně vegetační období. Bylo to asi o 3 týdny dřív než obvykle. Velkým negativním faktorem na Moravě a Znojemsku, který ovlivnil výši sklizně, především u teplomilného ovoce, byl pozdní jarní mraz 16. a 17.dubna letošního roku. Tento poškodil především v nižších polohách mladé plůdky u meruněk a broskvoní, které pak opadly ze stromů. U jabloní a hrušní plůdky namrzly, takže se později vytvořily u kalichu plodu „mrazové a zkožňaťelé“ plošky a došlo také k deformacím plodů. Dešťové srážky v květnu mírně snížily vysoký srážkový deficit Léto bylo velmi teplé a suché, čímž byl velký výskyt škůdců – mšic, svilušek, obaleče jablečného a také padlí u jádrovin. Koncem srpna a na začátku září přišly nebývalé vysoké dešťové srážky (asi 150 mm), které způsobily praskání plodů a velký rozvoj houbových chorob, především moniliózy plodů. Také na začátku října přišly opět vydatné srážky (asi 50 mm), které způsobily „mušínovitost“ plodů jádrovin a praskání plodů švestek. Ke dnešnímu dni tak spadlo na Znojemsku skoro 500 mm dešťových srážek, což je vysoce nadprůměrné.